Złota Lista / Od 8 lat

Pamiętnik grzecznego psa

 

Szczeniak Winter, malamut, trafia z hodowli do nowego domu. Tęskni za mamą i rodzeństwem, nie rozumie zasad panujących w jego nowym stadzie i od początku inaczej niż jego ludzie pojmuje grzeczność.

Wbrew początkowym zakazom śpi z nimi (bo przecież w sforze śpi się razem), nie chodzi na smyczy, tylko ciągnie (w końcu jest psem zaprzęgowym z Alaski!) i uwielbia się radośnie witać, więc raz za razem ktoś ląduje na podłodze. Na spacerach „ustawia kolegów” (po tatusiu odziedziczył geny przywódcy), nie znosi słowa „tresura”, za to lubi trening, szczególnie z Alkiem. Chłopiec bacznie go obserwuje i najlepiej rozumie. Na szczęście wszyscy solidarnie bronią pupila, ukrywając jedno przed drugim jego ekscesy. Katastrofa goni katastrofę, a Winter czuje się bardzo grzeczny. Bo przecież zachowuje się… jak pies! Wynika z tego wiele komicznych sytuacji, tym śmieszniejszych, że przedstawionych z perspektywy Wintera. W końcu to Pamiętnik grzecznego psa.

Rysunki Joanny Rusinek – zachwycające!

Świetna lektura dla wszystkich miłośników psów, a dla tych, którzy mają psa-przyjaciela, wręcz obowiązkowa.

Dorota Koman

 

III nagroda w kategorii 6-10 lat w II Konkursie Literackim im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.