Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Pan Kudłaty i Cztery Łapy

 

Optymizm bywa zaraźliwy!

 

W małym zielonym domku z werandą mieszka szczęśliwa rodzina taksówkarza Stokrotki. A z nią wiele zwierząt, gdyż Stokrotkowie prowadzą przytulisko Cztery Łapy, w którym znaleźli się kundelek Sznurek, jamniczka Skarpetka, mopsik Kalosz, kot Piątek (przekonany, że jest psem) i perska kotka Sobota. Mieszka tu również pająk, który niezmiennie marzy, by zasnuć calutki dom swą błyszczącą pajęczyną…

Dzieci Stokrotków – równie serdecznie nastawione do świata jak ich rodzice – z radością patrzą na budowany obok wielki dom. Niestety, wprowadza się do niego Arnold Kudłaty, niemiły, nieznoszący zwierząt i dzieci odludek, któremu wszystko przeszkadza. W dodatku wygląda on niczym troll z opowiadanej przez mamę bajki…

Czy przyjazne gesty państwa Stokrotków, ich dzieci i zwierzaków (odczytywane zazwyczaj przez Kudłatego na opak) wystarczą, by zaprzyjaźnić się z sąsiadem?

Przygoda goni przygodę, pomysł – pomysł, nieporozumienia się mnożą, komedia omyłek trwa w najlepsze, a tymczasem… Cztery Łapy są poważnie zagrożone.

Ta świetnie napisana książka – wraz z wplecioną w główny wątek bajką o trollu – spodoba się na pewno małym i dorosłym czytelnikom. Będzie też znakomitym pretekstem do rozmowy o tym, że w życiu nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje. A także o tym, że optymizm i przyjazne nastawienie do świata są po prostu bezcenne!

Dorota Koman

 

 

III nagroda w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii do 6 lat