Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Papcio Chmiel udomowiony

 

Papcio Chmiel jakiego nie znacie

Papcio Chmiel udomowiony to książka złożona z bogato ilustrowanych opowieści Monique Chmielewskiej-Lehman i Artura Chmielewskiego, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami o Tatce z wytrawną biografistką Karoliną Prewęcką. W ten sposób powstał niezwykły portret – utkany jak gobelin Monique, artystki plastyczki, a zarazem przypominający ażurową metalową konstrukcję, delikatną, a jednocześnie bardzo mocną, zbudowaną na wzór… pajęczyny. Jak w opowieści Artura, wybitnego inżyniera, któremu doświadczenia zdobyte dzięki ojcu w dzieciństwie przydają się nawet jako wybitnemu inżynierowi NASA.

To szczera i piękna historia o rodzinie, w której każda z osób zasługuje na osobną biografię. W sam raz w tej książce humoru, w sam raz refleksji i głębokich przemyśleń dzieci Papcia… a nawet cytatów z Tytusa.

Czy łatwo było być dzieckiem popularnego artysty i sprostać jego oczekiwaniom? A cudowną żoną, która na głowie miała całą rodzinę i tak zwane życie codzienne? Na pewno nie. Z pewnością niełatwo było też – mimo upływu lat – o taką szczerość i tak mądrze wyciągnięte z dzieciństwa i lat młodość wnioski.

Przeczytajcie, a dowiecie się wiele o inspiracjach Papcia, jego kawałach robionych dzieciom i ich kolegom, pomysłach na wychowanie, zasadach, które im przekazał, i niezwykle barwnej historii Rodziny Chmielewskich.

To bardzo cenna lektura dla miłośników „Tytusa” i nad wyraz oryginalnego „Papcia Chmiela”.

 

                                                                                                                                          Dorota Koman