Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Paweł i Gaweł… i inne bajki

 

Fredro – czytany dzieciom od pokoleń

Wiersz o skłóconych sąsiadach Paweł i Gaweł – z ponadczasowym morałem: „Jak ty komu, tak on tobie” i słynnymi, wrośniętymi w polszczyznę wersami: „Wolnoć, Tomku, w swoim domku” – zna chyba każdy Polak. Nie mniej niż „najdziksze swawole” Gawła bawi nas przekomiczna Małpa w kąpieli, a z uśmiechem przestrzega historia osiołka, któremu „w żłoby dano”.

Często „mówimy Fredrą”, przywołując na co dzień nie tylko jego genialne komedie, ale i bajki wierszem, które kolejne pokolenia czytają (albo mówią z pamięci) dzieciom i wnukom. Tak jak im czytano (lub mówiono z pamięci) w dzieciństwie…

Już od dwóch wieków śmiejemy się z hrabią Aleksandrem Fredrą z ludzkich przywar, słabostek i wad. Zachwyt budzi nie tylko dar spostrzegawczości Autora, życiowa mądrość i niezrównane poczucie humoru Mistrza, jego charakterystyczne rytmy i rymy, ale też potoczysty język, który mimo upływu lat niemal nie pokrył się patyną.

W tomie Paweł i Gaweł… i inne bajki – ze znakomitymi ilustracjami i w opracowaniu graficznym Adama Pękalskiego, z posłowiem prof. Grzegorza Leszczyńskiego – znajdą Państwo poza przywołanymi wcześniej wierszami także Sowę, Dwa koguty, Zupę z gwoździa, O czterech podróżnych oraz Wiatr i noc. Wracać do nich z uśmiechem i dzielić się nimi z małymi czytelnikami – to prawdziwa przyjemność.

                                                                                                                                  Dorota Koman