Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Pelikan

Opowieść z miasta

Tajemnica pana Hyyryläinena, czyli co w nas ludzkie… i nieludzkie

 

Poruszająca przypowieść o człowieku.

O ludziach – i ich świecie pełnym absurdów – widzianych z perspektywy… pelikana, który marzył, by stać się człowiekiem i żyć jak człowiek.

Gdy zakładał szeroki płaszcz i duży kapelusz, mógł wmieszać się w tłum i przemykać niezauważenie między sąsiadami, bo ludzie w wielkim mieście, skupieni tylko na sobie, rzadko przyglądają się innym przechodniom. Za to on chętnie przyglądał się ludziom. Człowiek był dla pelikana, pana Hyyryläinena, ideałem.

Czy poznawszy nas lepiej, nie zmieni zdania? Jak ciekawe są jego spostrzeżenia, jak mądre przemyślenia na temat pozorów, ograniczeń, wolności. Jak wielkie w końcu rozczarowanie nami.

Czy przyjaźń z nastoletnim Emilem pozwoli mu zachować dobre zdanie o ludziach?

Czy Emilowi – mimo młodego wieku smutno doświadczonemu już chłopcu – dzięki przyjaźni z pelikanem uda się nie być kolejnym anonimowym „człowiekiem z miasta”?

Ten przejmujący portret samotności w tłumie, ale też smutnej akceptacji tego stanu, adresowany jest do doświadczonego i wrażliwego czytelnika, który po przeczytaniu tej niezwykłej, równie dobrze napisanej, co zilustrowanej książki spróbuje spojrzeć na siebie i ludzi z innej – może właśnie ptasiej – perspektywy…

Dorota Koman