Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie

 

Tygrysi skok… w świat sztuki

Nie każde dziecko ma tyle szczęścia, co Leon, by osobiście poznać Tygrysa z obrazu Zaskoczony Henriego Rousseau, zwanego Celnikiem, który – zaprzyjaźniwszy się z chłopcem – oprowadził go m.in. po Mieście idealnym (z idealnie uchwyconą perspektywą, o której możemy się przy okazji wiele dowiedzieć). Zabrał też Leona i jego młodszą siostrę Zuzię do Geografa, tytułowego bohatera obrazu Jana Vermeera, i pokazał, jak ważne są światło i cień. Przysiadł z nim w słynnej kawiarence Vincenta Van Gogha i przed rozedrganą w słońcu Katedrą w Rouen Claude’a Moneta. Obejrzeli też uważnie Targ na jarzyny na placu za Żelazną Bramą, by poznać malarstwo realistyczne. A choć Leon jako warszawiak może zna to miejsce, to z pewnością takich kramów i przekupek jak u Józefa Pankiewicza już tam dziś nie ma…

To tylko kilka z przygód! A każda z nich została uzupełniona wiadomościami z historii czy teorii sztuki i informacjami o malarzach i ich czasach – idealnie dopasowanymi do wieku czytelnika. Nie przez przypadek przewodnikiem Leona został właśnie Tygrys Rousseau, ikony malarstwa naiwnego. Czy nie jest ono najbliższe wyobraźni i myśleniu dziecka?

Autorka doskonale połączyła walory poznawcze, edukacyjne z przygodą, tajemnicą i pełną humoru, ciepłą opowieścią o rodzinie Leona i Zuzi. Tacie, artyście malarzu, i mamie pracującej w muzeum sztuki. Ale też o ich domu, gdzie wszędzie leżą rozłożone, porzucone w pośpiechu albumy mamy, a z pokoju taty dolatuje zapach terpentyny…

Książka Katarzyny Rygiel, jednogłośnie uznana przez jury za najlepszą z prac nadesłanych na VI Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren, ukazała się w pięknej edytorsko formie, z ilustracjami namalowanymi przez Magdalenę Kozieł-Nowak. Są one inspirowane obrazami, które poznają bohaterowie. Czytelnicy mogą w niej także zobaczyć reprodukcje oryginałów. A jeśli zechcą – poszukać sami czy całą rodziną kolejnych i kolejnych obrazów, choćby w internecie, gdzie największe nawet muzea pokazują wiele dzieł ze swoich zbiorów…

A może nawet po przeczytaniu tej książki zechcą – jak rodzina Leona – pomyśleć o wycieczce do miejsca związanego z ulubionym artystą? Albo do muzeum sztuki?

Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie – wyrafinowana plastycznie, iskrząca się dowcipem, świetnie napisana książka – to naprawdę czytelniczy rarytas i inspiracja dla całej rodziny!

                                                                                                                      Dorota Koman

 

I nagroda w kategorii wiekowej 6-10 lat oraz Grand Prix VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.

 

„POROZMAWIAJMY O SZTUCE, TYGRYSIE” – rozmowa Doroty Koman z Katarzyną Rygiel, autorką książki