Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Pozłacana rybka

 

Odkryć to, co najważniejsze

A gdyby tak poprosić złotą rybkę o spełnienie kilku życzeń i rozwiązanie problemów, które jeden po drugim przychodzą nieproszone i sprawiają, że wszystko staje się tak bardzo skomplikowane?

Alicja ma czternaście lat i jeszcze niedawno nazywała siebie Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką. Oswoiła się już z nową sytuacją po rozwodzie rodziców. Z trudem zaakceptowała  przyrodniego brata. Niestety, musi się zmierzyć z kolejnymi niełatwym wyzwaniami: kryzysem w przyjaźni, problemami w klasie, pierwszym zauroczeniem… Wszystko to powoduje, że Alicja uczy się empatii i dojrzewa do odpowiedzialności w świecie, który nie zawsze daje poczucie bezpieczeństwa.

A złota rybka? Alicja już wie, że takie są tylko w baśniach.

Ważna i wzruszająca książka nie tylko dla nastolatków.

Marzanna Kuszyńska

 

I nagroda w kategorii 10-14 w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży 

 

Recenzja konkursowa

 

Pozłacana rybka

Dojrzewanie to trudny okres dla każdego nastolatka – zwłaszcza, jeśli rodzice się rozwiedli, nie akceptuje się nowej partnerki ojca, a do tego ma się niechciane przyrodnie rodzeństwo. Czy może być gorzej? Może! Brat Alicji ciężko choruje i musi być hospitalizowany. Z czasem obserwujemy, jak zacieśnia się więź przyrodniego rodzeństwa; stajemy się świadkami kreślonych na przyszłość planów, kurczowego chwytania się wciąż żywej nadziei.

Receptą na bolączki bohaterów może okazać się złota rybka, która rozwieje wątpliwości, spełni życzenia. Ale to nie ta bajka. Welonka, jaką Alicja ofiarowuje bratu, jest bowiem tylko… pozłacana! Niemniej staje się towarzyszem trudnej codzienności.

Barbara Kosmowska nie boi się podejmować niewygodnych tematów, których tak często unikamy (kłótnie z przyjaciółmi, młodzieńcze miłości, rozwody, anoreksja) ani stawiać trudnych pytań – o niebo, sens cierpienia i śmierci. To obowiązkowa lektura każdego nastolatka, na podstawie której można wspólnie rozważać wiele istotnych kwestii.

Krzysztof Paluszak

Autor otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie na recenzję, towarzyszącym Plebiscytowi Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.