Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Prawda czy wyzwanie

 

„Dlaczego powiedziałam tak, choć chciałam powiedzieć nie?”

Kończą się wakacje, dwunastoletnia Nora wyczekuje spotkania ze swoją najlepszą przyjaciółką Sabiną. Jednak już pierwsze chwile na szkolnym boisku uświadamiają jej, że w ich relacji coś się zmieniło, i to diametralnie – jej miejsce zajęła klasowa gwiazda Fanny. W nadchodzących wydarzeniach, które poznamy z relacji Nory, udział weźmie jeszcze Karin – wycofana, uznawana za brzydką i odrzucana przez klasę.

Czym jest przyjaźń i lojalność, a czym manipulacja? Dlaczego w pewnym wieku tak ważna staje się grupa rówieśnicza i jakie są tego zagrożenia? Nora musi odpowiedzieć sobie na te pytania i dokonać wyboru między wartościami, a gdy to zrobi – ponieść konsekwencje. Jej dylematy poznajemy dzięki emocjonalnym zapiskom towarzyszącym – dla kontrastu – chłodnej i rzeczowej narracji.

Gdy na pierwszym planie widzimy losy nastolatek, drugi opowiada nam o ich rodzinach i atmosferze, w jakiej wyrastają. W oszczędnych, niemal migawkowych obrazach (choćby obiad w domu Karin) widzimy, jak sposób wychowania wpływa na zachowania dziecka. Dom Nory nie jest idealny, jej rodzice są rozwiedzeni, ale dziewczyna może liczyć na troskę i zainteresowanie mamy. Sabina dorasta zaś bez wsparcia i miłości, nadmiernie obciążona problemami dorosłych. Pewnej siebie Fanny w sensie materialnym niczego nie brakuje, ale jej rodzice są prawie nieobecni. To ten rodzaj relacji, w której czas i uwaga zamieniane są na gadżety, ciuchy i nadmierną swobodę. Wreszcie dom Karin – panuje w nim emocjonalny chłód i sztywne reguły, wśród których Karin jakby nie istnieje; jej głosu nikt nie słyszy, a wrażliwości i problemów nie zauważa. Nic dziwnego, że podobne miejsce zajmuje ona wśród rówieśników.

Byłoby idealnie, gdyby Prawdę czy wyzwanie przeczytali także rodzice nastolatki czy nastolatka. Tak, chłopca też. Bo choć chłopcy nie odgrywają w tej historii głównych ról, to mają ogromny wpływ na zachowanie koleżanek i dynamikę zdarzeń.

Ta niewielka książka może być bardzo ważna w trudnym okresie dojrzewania.

                                                                                                                         Marzanna Kuszyńska