Złota Lista / Dla najmłodszych / Co czytać

Przygody królewny Florentynki

Chcę pomalować niebo na różowo!

Różowe niebo to jedna z zachcianek Florentynki, która co prawda jest królewną, ale przede wszystkim nieco rozkapryszoną małą dziewczynką. Codziennie budzi się z nowym pomysłem i nie chce słyszeć, że nie można go zrealizować. Cóż na to rodzice Florentynki? Mądra królowa Celina i cierpliwy król Lukrecjan… pozwalają ukochanej córeczce spełniać nawet najbardziej absurdalne kaprysy. Pod jednym wszakże warunkiem – Florentynka poniesie wszystkie konsekwencje oraz sama wyciągnie wnioski. Zatem, gdy pewnego dnia dziewczynka chce pomalować niebo na różowo (bo to przecież jej ulubiony kolor), rodzice wzywają… straż pożarną, której zbiorniki zamiast wody wypełnia różowa farba! Co z tego wyniknie? Koniecznie trzeba przeczytać.

Nie inaczej jest z kolejnymi zachciankami – Florentynka chce pracować u rolnika, mieć psa, zatrzymać jesień, urządzić przedstawienie… Małe czytelniczki pokochają Florentynkę, bo czy nie marzą o tym, żeby choć przez chwilę być królewną? A może każda z nich trochę nią jest? A wtedy wszystko zależy od mądrych rodziców, którzy w każdej sytuacji zobaczą szansę nauczenia dziecka odpowiedzialności.

Zabawna, lekka książka z ciepłymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej.

Marzanna Kuszyńska

 

Wyróżnienie w kategorii do 6 lat w II Konkursie Literackim im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.