Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Pszczoły

 

Życie pszczół – to też nasze życie

Ta księga to kopalnia wiedzy o pszczołach, o przenikaniu się ich świata i naszego, o historii i współczesności. Pokazane zostało ich życie w dziuplach drzew, ulach, ale też… koszmar współczesnych kontenerów, w których wiezione bywają tysiące kilometrów, by zapylać jednogatunkowe uprawy. I nieważne, że po drodze masowo giną, dopóki te eskapady przynoszą właścicielom zyski! Dzieje pszczół od barci (kiedy największym ich wrogiem był niedźwiedź) aż po dzisiejszy wielki przemysł, gdy zagrożeniem jesteśmy my, ludzie.

Poczytamy o miododajnych roślinach, o produkcji miodu i jego leczniczych właściwościach, a także o pszczołach w literaturze (czy wiecie, że Sherlock Holmes był pszczelarzem?), w języku (prasłowiański „mied jed” to ten, który je miód – niedźwiedź), w historii (przyjrzyjcie się strojom Józefiny i Napoleona podczas koronacji – Bonaparte uczynił pracowitą pszczołę symbolem swego kraju).

Ale przede wszystkim „Pszczoły” to wołanie o troskę o ich – i nasz! – świat, o zachowanie w nim równowagi, którą czasem bezmyślnie, a czasem z chciwości – niszczymy. Ogromnie popularna ogromna księga Piotra Sochy cieszy oczy wspaniałymi ilustracjami, a opowieści i pszczele ciekawostki opracowane przez Wojciecha Grajkowskiego skłaniają do myślenia. Dlatego dobrze, gdy trafią do rąk małych czytelników – którzy w przyszłości dbać będą o naszą harmonijną koegzystencję – i dorosłych, którzy już dziś muszą zrobić wszystko, by ocalić owady i planetę.

Dorota Koman