Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Rasmus i włóczęga

 

Rasmus nie ma taty ani mamy. Mieszka w sierocińcu, którego nie cierpi z całego serca. Pewnej nocy ucieka więc w nieznane.  Chce znaleźć ludzi, którzy go pokochają, nowych rodziców. I pewnie myślicie, że to będzie kolejna, smutna i łzawa opowieść o biednym sierocie? Duży błąd!

Nie ma bowiem w opowieści Astrid Lindgren miejsca na żale i westchnienia! Rasmus spotyka zaraz po ucieczce niezwykłego przyjaciela – wesołego włóczęgę, Oskara. Razem przemierzają Szwecję, zarabiając na chleb i nocleg śpiewaniem, cieszą się wolnym życiem, spotykają dobrych ludzi. Kłopot jednak w tym, że spotykają na swej drodze także tych niezbyt dobrych. Pogodna opowieść zamienia się wtedy zupełnie nagle… w pełen napięcia kryminał. Będą więc bandyci, będą prawdziwe niebezpieczeństwa. Nawet pistolety! Ciekawość każe przewracać bardzo szybko kartki tej opowieści – bardzo chcemy się dowiedzieć, jak potoczyły się losy Rasmusa i Oskara. Czy wyjdą bezpiecznie ze starcia z szajką złodziei? Czy ktoś będzie chciał  dla chłopca być tatą i mamą?

Rasmus i włóczęga pokazuje, dlaczego miliony dzieci na  świecie kochają utwory Astrid Lindgren: znajdziecie tu niezwykłych bohaterów, ciekawą, poruszającą historię, szybką akcję, a także dużo ciepła i uśmiechu.

 

Nota okładkowa z wydania  w kolekcji  „Cała Polska czyta dzieciom”, 2017 r.