Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Rupaki

 

Rupaki, od których wszystko się zaczęło…

Trudno znaleźć poetkę, która potrafi pisać z perspektywy malucha, oddając tak świetnie bogactwo jego wyobraźni i języka. Tylko w jej twórczości mogły pojawić się… tajemnicze Rupaki. Z drugiej strony – scena rozmowy dziecka z mamą, cudownego przedsennego bajdurzenia, trafia do wyobraźni dzieci i… rozczula dorosłych. W tym tomiku uroczo absurdalna Trójkątna bajka – przypominające poetyckie, nieco absurdalne figle Pana Leara – sąsiaduje z jasną i dźwięczną liryką (i humorem) w stylu Mistrza Gałczyńskiego: z Marzeniem... o psie – seterze czy buldogu – co to może być… chomikiem. I z zamyśleniem o życiu A jak będę dorosła…, tym wspaniałym, wymarzonym, poważnym, z którego… zawsze będzie można… uciec do mamy.

To pierwszy, legendarny tomik Danuty Wawiłow, której wiersze, pisane dla własnych dzieci, stały się prawdziwymi literackimi skarbami maluchów, którym do dziś „wszędzie pachnie czekolada” i nadal gdzieś (gdzie?!) „podziewają się daktyle”!

Kochani dorośli, zamiast codziennie biec tak Szybko! (jak w wierszu poetki), zatrzymajmy się i poczytajmy dzieciom. Warto zacząć właśnie od Rupaków, które znajdziemy w wielu wyborach wierszy Danuty Wawiłow! Śmiech i chwile wzruszeń gwarantowane!

Dorota Koman