Złota Lista / Od 12 lat / Dla rodziców / Dla edukatorów / Co czytać

Rusz główą

 

Rusz głową… z głową!

Jak wiele tego typu poradników książka Tony’ego Buzana zaczyna się od „historii motywacyjnej” – o angielskim uczniu Edwardzie Hughesie, który przez lata edukacji osiągał w nauce bardzo przeciętne wyniki, co nie dawało mu szans na studia w wymarzonym Cambridge. Tym bardziej że w szkole, do której uczęszczał, żaden z nauczycieli nie dostrzegał jego potencjału do osiągnięcia celu. Tymczasem Edward, wbrew wątpieniu otoczenia, do Cambridge nie tylko się dostał, ale osiągnął tam spektakularny sukces. A wszystko to dzięki temu, że sięgnął po nowe, bardziej skuteczne metody przyswajania wiedzy.

Tony Buzan jest autorem wielu książek o tym, jak uczyć się szybko i łatwo. Rusz głową może być potraktowana jako kompendium albo wstęp do zapoznania się z technikami usprawniania pamięci, szybkiego czytania i sporządzania notatek w postaci map myśli. Kluczem powodzenia do tych metod jest wiedza o odmiennym funkcjonowaniu półkul naszego mózgu – efektywna nauka to umiejętność „uruchomienia” ich obu.

Po latach propagowania i udoskonalania metod Buzana wiele osób może potwierdzić ich skuteczność. Dlatego tak bardzo zastanawia i smuci fakt, że nie są one wpisane do programów szkolnych.

                                                                                                                            Marzanna Kuszyńska