Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Rutka

 

Niezwykła opowieść o przyjaźni, która pokonała czas

Łódzkie Bałuty, Radogoszcz, gdzie w czasie II wojny światowej mieściło się getto. I niezwykła historia mieszkającej tam obecnie Zosi. Jej mama znów wyjeżdża służbowo i pozostawia córkę pod opieką nieznanej jej dotąd cioci Róży – ekscentrycznej starszej pani na wózku inwalidzkim, kobiety o wielkiej wrażliwości. Są wakacje, koleżanki wyjechały, więc Zosia czuje się samotna. Tym większą radość sprawi jej poznanie Rutki, dziewczynki ze zrujnowanej kamienicy naprzeciwko, gdzie od lat nikt nie mieszka.

Niebanalny pomysł literacki: przyjaźni dwóch – z jakże innych powodów – samotnych dziewczynek z dwóch – jakże różnych – czasów. Ich zaskakująco radosne wspólne przygody (godne pióra Astrid Lindgren!) na tle dramatycznych wydarzeń wojennych. I mrożący krew w żyłach Jasny Pan… Rutka rysująca swoich nieobecnych bliskich… I Zosia tęskniąca za tak często nieobecną mamą.

Równocześnie jesteśmy świadkami rodzącej się miłości i wspaniałego porozumienia Zosi i cioci Róży, która jak nikt inny rozumie samotność dziecka. Kim jest Róża – nie pozostanie tajemnicą dla uważnych czytelników tej przejmującej powieści.

Dorota Koman

Polecamy również