Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach

 

Do tobołka Wierzbownika

„Książki. Kiedyś, dawno temu, kiedy zaczynał je czytać, miał nadzieję – ba, nawet pewność! – że pozwolą mu zrozumieć siebie samego, innych i świat cały, że pomogą mu odkryć sens Wszystkiego i w ten właśnie sposób znaleźć drogę do szczęścia. (…) Już dawno zdał sobie sprawę, że skoro jego celem jest odkrycie sensu Wszystkiego, powinien przeczytać Wszystko”. Jednak „gdy odwracał ostatnią kartkę z ostatniej książki zdjętej z kolejnej sterty, znów okazywało się, że ma do przeczytania dziesiątki, setki i tysiące nowych”…

To króciutka historia Wierzbownika, jednego z bohaterów tej niezwykłej książki dla młodych i dorosłych – ale młodych duchem – czytelników. Odnajdą się w niej kochający książki Wierzbownicy, ale i nieszczęśliwie (a przecież szczęśliwie) zakochani, przypominający Puszczającego Stateczki, który „zapisywał kolejne kartki swoim niezrównanym wierszem, składał je starannie w stateczki i puszczał na wodę”.

Dzięki niej poznacie Karmiącego Ptaki, który wcale nie sądził, że jest dobry, i Parasolnika, który – jak wszyscy Parasolnicy – parasolem łączył niebo z ziemią. I rozmarzoną Ogrodniczkę, która zawsze trzymała się trochę z boku, wiedząc, że „świat jest pełen cudów”. I Spragnionego, co to wiele widział, wiele słyszał, wiele czuł, wiele rozumiał, wiele umiał, który… pewnego dnia pozbierał łzy drzewa… Bo „Na początku było Drzewo” – jak pisze Wojciech Widłak.

Wszyscy oni – podobnie jak Niewidzialnik i Rapsodnik – skrywają swe tajemnice pod wielkimi kapeluszami…

Jeśli jesteście gotowi zmierzyć się z nieznanym dotąd światem, czyli poznać Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach, czym prędzej sięgnijcie po tę książkę, złożoną z opowieści Wojciecha Widłaka i czarno-złotych ilustracji Pawła Pawlaka.

Odnajdziecie w niej zapewne też wiele własnych historii. Któż z nas (a nawet tych zaledwie ośmioletnich krasnali) nie bywał Puszczającym Stateczki, Ogrodniczką, Parasolnikiem? Czy Wierzbownikiem…

Drodzy Wierzbownicy! Nie zamartwiajmy się, że im więcej czytamy, tym więcej książek (i tajemnic) na nas czeka. I że wciąż nie przeczytaliśmy i nie wiemy WSZYSTKIEGO. Taki nasz los – los Wierzbowników, którzy wędrujemy przez życie z coraz to większym tobołkiem książek do przeczytania.

 

                                                                                                                                            Dorota Koman

PS Krasnale zaprojektowane przez Pawła Pawlaka, które puszczają papierowe stateczki czy karmią ptaki, spotkacie przed Teatrem Lalek, przy placu Teatralnym 4 we Wrocławiu.