Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Sezon na zielone kasztany

 

Trudny czas dojrzewania

Iga mieszka przy ulicy Kasztanowej, Olga ma kasztanowe oczy, a Paweł w kieszeni nosi kasztany na szczęście…

Nie tylko w ten sposób autorka połączyła losy kilkunastu bohaterów. Chodzą do jednej szkoły,  spotykają się po lekcjach. W szkole muszą walczyć o swoje miejsce i mierzyć się z presją grupy, dla której wygląd jest najważniejszy. Przyjaciele zawodzą, a w równoległym, internetowym świecie bywa niebezpiecznie. W dodatku gdy wracają do domu, wcale nie jest łatwiej. Wśród problemów dorosłych czują się zagubieni i samotni.

Barbara Kosmowska napisała książkę o życiu współczesnych nastolatków. W jedenastu opowiadaniach udało jej się pokazać, jak bardzo jest ono złożone. Jednak nie tylko o problemach są te historie – każda sytuacja może mieć też jasną stronę lub optymistyczne zakończenie, a kryzysy bywają szansą na budowanie lepszych relacji z rodzicami i rówieśnikami.

To świat namalowany w wielu barwach, jak jesień. Obok szarości codziennych zmagań, ciemnych tonacji smutku i samotności, pojawiają się odcienie jasne, gdy bohaterowie odkrywają, jakie wartości są w życiu najważniejsze.

To książka pełna optymizmu, „balsam dla duszy” w trudnym czasie dojrzewania. Zielone kasztany dają nadzieję…

Marzanna Kuszyńska

III nagroda w kat. 10-14 lat w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży