Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Sigurd syn wikinga

 

Od Sigurda, najmłodszego syna jarla, potężnego władcy wikingów, wszyscy oczekują wielkich czynów. Jednak chłopiec, noszący imię legendarnego pogromcy smoka, jest inny niż jego starsi bracia – zamiast ćwiczyć się w walce z toporem lub snuć marzenia o skrzyniach pełnych skarbów, woli rzeźbić w drewnie i jeździć konno na długie, samotne wyprawy.

Na niewiele zdają się próby wychowania go na żądnego krwi i chwały wojownika: Sigurd jest zbyt wrażliwy na ludzkie cierpienie i nie potrafi pogodzić się z krzywdą pogardzanych i poniżanych niewolników. Odkrycie prawdy o tragicznym losie jego niani, niewolnicy, sprawia, że chłopiec staje się w pełni świadomy niesprawiedliwości panującej na dworze ojca. W tym przekonaniu utwierdza go też przyjaźń z irlandzkim chłopcem uprowadzonym przez wikingów. Sigurd chce dobrze, ale jego czyny sprowadzają na drużynę poważne kłopoty. Syn jarla musi wykazać się wielką dojrzałością – czy sprosta wyzwaniu i pokona nie tylko wroga, ale także własny lęk?

Sigurd, syn wikinga Torill T. Hauger to piękna opowieść o kształtującym się charakterze i przezwyciężaniu strachu, a także o przyjaźni, która potrafi przetrwać nawet najcięższą próbę.

 

                                                                                          Nota okładkowa z wydania  w kolekcji  „Cała Polska czyta dzieciom”, 2017 r.