Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Strach ze strychu

 

Strach podszyty strachem?

Poznajcie Malwinę i Antka, pana Wojtka, ich tatę, i Stracha ze strychu, który napędzi dzieciom niezłego stracha (i odwrotnie!), ale sam też uświadomi sobie, że odczuwa strach… strach przed nieznanym. Czy, pokonawszy go, będzie mniej samotny na swoim strychu, gdzie zamieszkał jeszcze przed wybudowaniem kamienicy? Bo co to za problem dla stracha zawisnąć w przestrzeni, gdzie według planów będzie kiedyś strych?

Dzieci pana Wojtka, wdowca, który samotnie je wychowuje, równie oryginalnego i „zakręconego” jak one same, wyruszą kiedyś na wyprawę badawczą na strych, by znaleźć tam krasnoludki. A znajdą… przyszłego przyjaciela. Oswoiwszy się z nim i oswajając go… pomalutku. Bo najpierw był oczywiście wielki strach przed Strachem.

Czytając Stracha ze strychu uświadamiamy sobie – podobnie jak Malwinka i Antek, a nawet sam tytułowy bohater – jak wiele strachu jest w nas i wokół nas.

Lista jest bardzo długa, a mali i dorośli czytelnicy na pewno zdołają ją jeszcze uzupełnić. Aż strach pomyśleć, co by było, gdybyśmy tych lęków nie pokonywali.

Powiem Wam w tajemnicy, że Strach ze strychu, który ma tak wiele lat, że znał nawet samego Jamesa Cooka, zdradził dzieciom, że ten słynny żeglarz też się bał. I to jak! A jednak opłynął trzykrotnie świat i odkrył wiele nowych lądów. To dało dzieciom pana Wojtka do myślenia. I da do myślenia czytającym Stracha… dzieciom, które tak często muszą pokonywać strach… przed ciemnością, niepokojącymi dźwiękami za ścianą w ciemnym pokoju, przed wyrwaniem do odpowiedzi. I nie tylko.

Radek Jakubiak, autor książki, wie to doskonale, bo jako psychoterapeuta prowadzący zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci, poznał ich lęki od podszewki. Tym goręcej polecamy tę pełną zabawnych gier językowych lekką opowieść, w której zawarł wiele mądrych myśli i rad. Te walory doceniło jury VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, przyznając Strachowi ze strychu wyróżnienie w kategorii wiekowej 6–10 lat. Stylowo zilustrowana przez Huberta Grajczaka, ukazała się w Serii z dreszczykiem – dreszczykiem strachu oczywiście. Strachu, który ta książka pomaga sobie uświadomić i oswoić.

 

                                                                                                                               Dorota Koman