Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

SUPERKOLEKCJA. 25 ksiąg przygód Tytusa, Romka i A’Tomka

 

„Jeszcze nigdy w życiu tak mi się nie chachało i hihitało”                                                  (Tytus, Księga XXI)

Na księgach przygód Tytusa, Romka i A’Tomka wychowują się kolejne pokolenia. Zapewne wielu dziadków (w słowie „dziadkowie” mieszczą się też oczywiście babcie!), sięgając po SUPERKOLEKCJĘ, przypomni sobie, jak to się biegało po „Świat Młodych”, by na ostatniej stronie znaleźć „okienka” z komiksem Papcia Chmiela. I nikogo nie obchodziło, że na komiksy patrzono wtedy krzywym okiem. Na pewno nikt też nie zastanawiał się, jak głęboko zapadają one w pamięć. Zafascynowany przygodami czwarto- czy siódmoklasista nie zdawał sobie sprawy (i nie zdają sobie współcześni młodzi czytelnicy), że przesiąka wiedzą. Dopiero po latach przychodziła refleksja: skąd ja to wiem? I zdziwienie, że… z Tytusa, Romka i A’Tomka.

Zaśmiewamy się do rozpuku, gdy Romek, A’Tomek i oczywiście Tytus (jedyny taki szympans – zawsze w roli głównej!) zastanawiają się, cóż to za „wielka nagroda” za męstwo – 50 groszy!!! I podarowują te „grosze” młodemu… Kopernikowi, zapewniając mu… rok nauki! Chichoczemy i nie możemy uwierzyć własnym oczom, gdy ówcześni wykładowcy uniwersyteccy twierdzą, że Ziemia jest nieruchoma, a inny planety i gwiazdy krążą wokół niej. I jak oni chcielibyśmy zaprotestować! A to tylko – w związku z Rokiem Mikołaja Kopernika – kilka scen z Księgi VIII, przykład fascynacji Papcia Chmiela historią. To podróże w czasie – choćby i najdalsze, jak ta do okresu karbonu, gdy Tytus uczy się do poprawki z geografii… – ale i po wszechświecie! I do krain absurdu też! Bo czemu nie? Nieokiełznana jest wyobraźnia Autora, a dzięki niemu też jego czytelników!

Papcio Chmiel naprawdę lubił uczyć – historii (między wierszami czy raczej między komiksowymi chmurkami Autor zapisał też kawał historii współczesnej), przyrody, dziś powiedzielibyśmy nawet: ekologii, ale też wartości (nie przez przypadek bohaterowie serii byli harcerzami). Lecz przede wszystkim Papcio Chmiel lubił rozśmieszać, i to niepowtarzalne poczucie humoru Autora, znakomite żarty sytuacyjne i językowe sprawiło, że księgi z serii Tytus, Romek i A’Tomek nie trafiły do lamusa, tylko bawią (i uczą!) współczesne dzieciaki.

                                                                                                                                                 Dorota Koman