Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Szary domek

 

Przyjaźń jest tuż obok

Na ulicy Wietrznej w Herbacianym Miastku pojawił się któregoś dnia trochę dziwaczny Szary Domek. Na początku nic nie rozumiał, nawet szumu Wiatru, który powolutku uczył go dźwięków, zapachów, słów, języków świata. A im bardziej się poznawali, tym bardziej Wiatr dostrzegał barwne wnętrze Szarego Domku, od piwnic (pełnych kolorowych słoiczków z konfiturami) po strych – pełen książek. Ich przyjaźń kwitła, ale Wiatr – jak to wiatr – wciąż gdzieś hulał po świecie, a Szary Domek czuł się często bardzo samotny…

Czy uda mu się znaleźć radość, przyjmując pod swój dach Noc? Czy też nadal będzie tęsknić „za kimś, kto lubi pić herbatkę wieczorami i czytać książki”? A może Srebrny Wilk-poeta pokona swą wilczą naturę i zagrzeje tu dłużej miejsce? A jeśli nie on, to może w Domku zadomowi się najmilsza na świecie Wiedźma i jej – oczywiście czarny! – Pan Kot? Albo Niszczydom…?

Czy Szary Domek znajdzie wreszcie szczęście? Czy może nauczy się je po prostu dostrzegać dzięki przyjaciołom i komuś, kto był cały czas tuż obok, nie rzucając się w oczy?

To pełna metafor, bajecznie zilustrowana bajka o przyjaźni – prawdziwej i wiernej, pomimo odmiennych natur, sposobów bycia, marzeń i opinii innych.

Dorota Koman