Dla rodziców / Dla edukatorów / Co czytać

Sztuka akceptacji

czyli jak naprawdę kochać swojego nastolatka

 

Zwierciadła miłości

Nastolatki – już nie dzieci, jeszcze nie dorośli. Czas dojrzewania jest pełen sprzeczności i paradoksów. Ci młodzi ludzie coraz bardziej dążą do niezależności, ale ich potrzeby emocjonalne są nie mniejsze niż w okresie wczesnego dzieciństwa. Podważają autorytet rodziców, ale to w  domu szukają bezpiecznego schronienia. Odgrywająca coraz większą rolę grupa rówieśnicza może być dużym zagrożeniem.

Burza hormonów przekłada się na burzę nastrojów. W ciągu godziny nastolatek okaże nam miłość i bunt, łagodność i lekceważenie. A gdy pojawią się gorsze stopnie, wagary, używki rodzic ma prawo czuć się zagubiony i bezradny. Nikt nas nie uczył, jak być dobrym rodzicem. Mieliśmy szczęście, jeśli dobre wzorce wynieśliśmy z rodzinnego domu.

Ross Campbell – doświadczony psychiatra i ojciec – przychodzi z pomocą i daje wiele praktycznych wskazówek. Przede wszystkim rozwiewa mit, że ten czas trzeba lub wystarczy po prostu przetrwać. Przeciwnie – konieczne jest stałe i uważne zaangażowanie rodzica, cierpliwość i zasilanie emocjonalnych potrzeb nastolatka, który jest jak zwierciadło – odbija miłość i akceptację, którą otrzymuje. Im więcej ich dostanie, tym spokojniej i z większą pewnością wejdzie w dorosłość. Jest o co powalczyć!

Sztuka akceptacji, napisana wiele lat temu,  jest ciągle aktualna. Opisane trudności, z jakimi borykają się rodzice i najczęściej popełniane błędy są zaskakująco podobne do tych współczesnych, mimo zmian w otaczającym świecie. Co więcej – gdy coraz poważniejszym problemem są depresje, stany lękowe i inne zaburzenia psychiczne głos psychiatry, który zagląda w dusze młodych ludzi  może być bezcenny – nie tylko dla rodziców.

                                                                                                                                          Marzanna Kuszyńska