Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

Szukając Alaski

 

Dwieście siedemdziesiąt dwa dni w labiryncie

136 PRZED i 136 PO. Szesnastoletni Miles opuszcza dom rodzinny, by rozpocząć naukę w Culver Creek, renomowanej szkole z internatem. Dotąd wyobcowany, na ogół spędza czas na lekturze biografii sławnych osób. Jego pasją jest zapamiętywanie ostatnich, wypowiedzianych przed śmiercią słów. I dlatego nowy rozdział w swoim życiu nazywa – nawiązując do F. Rabelais’go –wędrówką do Wielkiego Być Może.

Przewodnikiem po Culver Creek staje się zbuntowany i błyskotliwy współlokator oraz kolega z klasy Chip, zwany też Pułkownikiem. To on uczy Milesa, jak poruszać się w skomplikowanych relacjach i zwyczajach szkoły. Czy największą jej zagadką jest zielonooka piękność o imieniu Alaska – zachwycająca i nieprzewidywalna. Wszyscy czują, że zmaga się z jakąś tajemnicą…

Z czasem dołączają do nich Takumi i Lara – razem wynajdują niezliczone sposoby, aby ominąć surowe zasady obowiązujące w internacie. Sekretne spotkania, ucieczki, alkohol… i niekończące się rozmowy o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Jednak Szukając Alaski to nie tylko bogate „życie towarzyskie i uczuciowe”. W tle bohaterowie chłoną wiedzę, zdają egzaminy i z mniejszym lub większym entuzjazmem poznają kanon literatury (tytuły robią wrażenie!). A niezbyt lubiany, surowy nauczyciel przedmiotu o religiach świata staje się mentorem w poszukiwaniu odpowiedzi – jakże bliskich dla bohaterów – o sens życia i śmierci. To jemu Alaska zadaje kluczowe w tej historii pytanie: „Jak wyjść z labiryntu cierpienia?”.

Podział książki na dwie części od początku sugeruje, że wydarzy się coś niezwykłego – coś, co odmieni dotychczasowe życie bohaterów, gdy zadawane dotychczas pytania nabiorą wyjątkowego znaczenia.

Szukajac Alaski, to debiut znanego z Gwiazd naszych wina i Papierowych miast Johna Greena. Powieść, wydana w 2005 roku, błyskawicznie znalazła się na listach bestsellerów. Nie bez przyczyny nastoletni czytelnicy odnajdują w tej książce siebie w trudnym i burzliwym okresie dojrzewania.

Dobra literatura, która łączy emocje i refleksję.

                                                                                                             Marzanna Kuszyńska