Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Tajemnica przeklętej harfy

 

Stara mapa Egiptu (i tajemnica słynnej egiptolożki Dorothy Eady)
pod lupą detektywów na kółkach

Czternastoletnia niezwykle inteligentna Julia, jej obdarzony synestezją przyjaciel Tom oraz nieustraszony labrador Spajk, pies asystujący dziewczyny, tym razem ruszają tropem starej mapy, która trafia w ich ręce podczas wakacji w Egipcie. Okazuje się, że kryje ona więcej zagadek, niż przypuszczali. Co ciekawe, współczesna akcja nieoczekiwanie splata się z historią egipskiej kapłanki, żyjącej ponad 3000 lat wcześniej! Największą i wciąż niewyjaśnioną tajemnicą pozostaje jednak prawdziwa, choć nieprawdopodobna historia Dorothy Eady, wybitnej angielskiej znawczyni starożytnego Egiptu, opowiedziana tak, że aż ciarki przechodzą po plecach.

Przygoda goni przygodę, zagadka zagadkę, a całość aż skrzy się humorem, bowiem detektywom na kółkach w dedukcji, łamaniu szyfrów i stawianiu czoła groźnym przeciwnikom pomaga Dżeger, przesympatyczny kocur z nadwagą i ostrym jak pazur… językiem.

Marcin Kozioł, nazywany „Danem Brownem dla młodzieży”, znakomicie łączy fikcyjne wydarzenia współczesne z zagadkami opartymi na faktach, historii i nauce.

Książka jest kontynuacją serii: Detektywi na kółkach, w której ukazała się Skrzynia Władcy Piorunów, lektura uzupełniająca dla klas 4–6.

Dorota Koman