Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Tajemnicza wyspa

 

Nie tylko Robinson Cruzoe

Wielu młodym czytelnikom opowieść o pięciu rozbitkach, którzy znaleźli się na bezludnej wyspie, będzie przypominała gry komputerowe lub współczesne filmy o podobnej tematyce. Nie bez przyczyny – dla ich twórców Tajemnicza wyspa napisana przez Juliusza Verne’a w roku 1874 bywa często znaczącą inspiracją.

Historia rozpoczyna się w ostatnich dniach wojny secesyjnej w mieście Richmond, gdzie przetrzymywani są jeńcy. Pięciu z nich wpada na brawurowy pomysł ucieczki balonem. Szczęśliwie udaje im się wznieść w powietrze, ale kolejne dni, które spędzają w przestworzach, okazują się trudną lekcją przetrwania i walki o życie. Pierwszą, ale nie ostatnią. Gdy pozbawieni wszelkiego dobytku, który wyrzucili, aby utrzymać balon w powietrzu, lądują na nieznanej wyspie, ich walka o przetrwanie będzie nie mniej zdeterminowana.

Inżynier Cyrus Smith, dziennikarz Gedeon Spillet, marynarz Bonawenrura Pencroff oraz nastolatek Herbert Brown i służący Nab tworzą zgraną drużynę, każdy z nich wnosi wiedzę, pomysłowość, umiejętności i ciężką pracę. Krok po kroku przekształcają surową wyspę w miejsce do zamieszkania.

Są jednak sytuacje, których bohaterowie nie potrafią wytłumaczyć racjonalnie. Wyspa ma bowiem swoją tajemnicę. Czy zdołają ją odkryć?

Tajemnicza wyspa to trzeci tom trylogii, na którą składają się też Dzieci Kapitana Granta i 200 mil podmorskiej żeglugi. Dla miłośników przygody pozycja obowiązkowa.

Marzanna Kuszyńska