Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Tajemnicze sprawy

 

Oko w oko z tajemnicą…

Tajemniczych spraw nie da się czytać bez gęsiej skórki, o czym uprzedza czytelników już nazwa: Seria z dreszczykiem. Roi się bowiem w tej książce od… duchów – tak dobrych jak Pradziadek Tadzio. Ale też Zaczarowana huśtawka, Dom obok parku czy Szkoła w starym zamczysku. To tytułowi bohaterowie kilku z 13 opowiadań, skrywający niezwykłe tajemnice, uśmiechnięte, ale i zamyślone, a niekiedy… cudownie rozbrajające.

Wiele z tych historii sięga, jak się okazuje, czasów dzieciństwa Autorki. Maria Ewa Letki, urodzona 2 listopada, powiedziała mi kiedyś: „taka data urodzenia zobowiązuje; wiecznie grzebałam w przeszłości, a warunki były sprzyjające: urodziłam się i mieszkałam na Śląsku, w starych domach. Miały one kiedyś innych mieszkańców i dramatyczną przeszłość. Zawsze wydawało mi się, że przechowują pamięć po poprzednich lokatorach. Wyobrażałam ich sobie, nadawałam imiona”.

Znakomite ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło dodają tym opowiadaniom charakteru. „Idą z nimi pod rękę, nie za, nie przed” – jak określiła to pisarka.

Ten prawdziwy literacki rarytas rozbudza wyobraźnię, rozczula, rozśmiesza i pozwala na jedyne takie podróże w czasie i przestrzeni – gdzie widzialne spotyka się z niewidzialnym.

Dorota Koman