Złota Lista / Od 8 lat / Co czytać

Tajemniczy ogród

 

Osierocona przez rodziców Mary Lenox, przybywając do posiadłości swojego wuja Archibalda Cravena, nie wzbudza sympatii. Jest dzieckiem kapryśnym i samolubnym, oczekuje, że wszyscy będą spełniać jej zachcianki. Dotąd mieszkała w Indiach, w zamożnym domu, gdzie rodzice oddali ją pod opiekę służby. Mary, choć nieznośna, jest też bardzo samotna i spragniona uczuć.

Nowy dom jest wielki i zimny, ale nieoczekiwanie właśnie tutaj dziewczynka spotka pierwszy raz w życiu osoby, które okażą jej zainteresowanie i życzliwość. Będzie to rezolutna służąca Marta, nieco marudny ogrodnik Ben, a wreszcie pełen energii, umiejący oswajać zwierzęta Dick. Jednak najważniejszą osobą okaże się Colin – chłopiec, którego istnienie miało pozostać dla Mary tajemnicą.

Wielka posiadłość skrywa więcej sekretów. Jest to smutna historia rodziny Cravenów oraz ukryty,  zaniedbany i skazany na zapomnienie ogród. I właśnie ten ogród okaże się niezwykłym i magicznym miejscem, które odmieni życie Mary i Colina.

 Co sprawia, że Tajemniczy ogród od ponad stu lat znajduje się w kanonie lektur dla dzieci      i naprawdę je pasjonuje? Bez wątpienia piękny język, zachwycające opisy przyrody,              ale przede wszystkim niezwykła historia, w której tak wiele emocji i prawdy. To mądra książka o pragnieniu miłości i przyjaźni. O tym, jak ważna jest wiara w dobro ludzi                i nadzieja,  że nawet największe przeciwności losu można pokonać  i wszystko dobrze się skończy.

Powiedzą niektórzy, że to zbyt idealistyczne… Czy jednak nie potrzebujemy czasem takiej wiary?

Marzanna Kuszyńska