Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Tata na miarę

Davide Cali jak zawsze trafia w punkt!

Nadzwyczaj zabawna, a przecież poruszająca bardzo trudny temat – poszukiwania „taty na miarę” opowieść o marzeniach małego chłopca o idealnym ojczymie. I o jego miłości do tego wybranego „przyszywanego taty”, który co prawda może nie jest dokładnie jak ten z marzeń (bo któż mógłby być tak idealny jak mama), ale za to… Wszystkich miłośników książek na pewno miło zaskoczy, jak Davide Cali potrafi dwoma zdaniami pokazać rolę książek w wybieraniu „swojego człowieka”!

Jednak to nie tylko pełna czułości, a zarazem dowcipna książka o idealnym partnerze dla nietuzinkowej mamy, która „jest wysoka, bardzo wysoka, dużo wyższa niż inne mamy. Gdy przychodzi po mnie do szkoły, inne mamy rozstępują się, żeby ją przepuścić…”. To także pięknie i „po dziecięcemu” pokazana miłość małego bohatera do matki i jego potrzeba życia w szczęśliwej rodzinie. Wspaniale uchwycony sposób myślenia dziecka i jego patrzenia na świat.

Równie trafnie oddają dziecięcą perspektywę rysunki Anny Laury Cantone, na których dorośli są tak wielcy, a dzieci tak niewielkie, za to z ogromnymi marzeniami i planami na przyszłość…

Piękna, równie dowcipna, co wzruszająca historia, bajecznie kolorowe ilustracje – czyli książka, która może stać się ulubioną lekturą dzieci, ale i dorosłych.

Dorota Koman