Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Trzech grubasów

 

„ Czasy czarnoksiężników minęły” – tym zaskakującym zdaniem Jurij Olesza zaczyna swoją nietypową, bardzo przekorną baśń o marzeniach, które stają się rzeczywistością. Magia nie jest tu faktycznie potrzebna – zastępuje ją spryt, pomysłowość i ogromna siła woli, którą wyróżniają się fenomenalni, nieszablonowi bohaterowie książki. Na największą uwagę spośród nich zasługują: bezkompromisowy buntownik, gimnastyk Tibul i genialny, powszechnie szanowany doktor Gaspar Arneri. Wspólnie postanawiają oni przeciwstawić się despotycznym rządom tytułowych trzech grubasów, których ulubioną rozrywką są niekończące się uczty i organizowanie wystawnych bali. Niespodziewanie Arneri zmuszony jest do podjęcia decyzji: albo będzie lojalny wobec władzy, albo za nieposłuszeństwo zapłaci najwyższą cenę…

Tymczasem ubodzy, nieszczęśliwi obywatele mają dosyć porządków zaprowadzonych przez grubasów i rozpętują rewolucję. Co zrobi Arneri?

Książka Oleszy jest świetną lekturą zarówno dla dziecka, jak i dorosłego, który z pewnością zwróci uwagę na alegoryczną wymowę tej bogatej w znaczenia baśni. Historia trzech grubasów może być także dobrym punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak wielka może być siła wyobraźni.

 

 Nota okładkowa z wydania  w kolekcji  „Cała Polska czyta dzieciom”, 2017 r.