Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać
Ty też możesz uratować świat
Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli
autor: Justyna Bednarek,
ilustracje: Joanna Czaplewska,
Czy przybysze z planety Folia opanują świat?
Tę książka, którą warto przeczytać – i to całą rodziną! – by uświadomić sobie, jak od naszych codziennych wyborów zależy przyszłość planety. Na przykład często bez zastanowienia kupujemy coś, co można po prostu pożyczyć. Choćby namiot, który służy nam tylko kilka czy kilkanaście dni w roku… Przeczytawszy Opowieść żółtego namiotu, na pewno zastanowimy się, czy nie lepiej zrobić namiotowi przyjemność, czyli… wakacje wielorodzinne, wzajemnie sobie go pożyczając czy kupując na spółkę.
Jesteśmy zasypani przedmiotami – nasze domy, sklepy, śmietniki, planeta. A gdyby tak się podzielić? – podsuwa rozwiązanie jeden z tytułów rozdziałów.
Jesteśmy też zasypani plastikiem, a przecież Plastic nie jest fantastic, przekonuje Autorka. Tłumaczy też, że plastik plastikowi nierówny – warto się tego nauczyć, a przede wszystkim pomyśleć, co zrobić, by go unikać! Praktyczne rozwiązania podsuną nam kolejne odcinki cyklu Z niezbędnika ekologa, które kończą każdą z dziewięciu części książki.
W każdej z nich znajdziemy świetne opowiadanie – począwszy od Opowieści o smogu i dyrektorze Paskudku, a na Historii białego niedźwiedzia i dziewczynki o imieniu Gana kończąc. A skrzące się humorem fragmenty pamiętników bacznych młodych obserwatorów, Matyldy i Marcela – bliźniąt, wspólnie z którymi poznajemy Pietruszkową Wolę – przekonają nas, że ratowanie świata to nie puste słowa i każdy z nas może na co dzień coś robić dla planety. Pomogą też rozmawiać o ekologii z dziećmi, gdyż ukazują problemy ekologiczne z ich perspektywy.
Książka Justyny Bednarek, wydana przez ING BANK (uwaga! w formie elektronicznej dostępna bezpłatnie na stronie Banku), znalazła się wśród tytułów wybranych do realizowanego przez naszą Fundację ekoprogramu „Ocalimy Świat”. Ważne bowiem, byśmy pamiętali, że – jak pisze jej Wydawca – „Od dziś podejmowanych decyzji zależy to, jaką rzeczywistość zastaną następne pokolenia”.
Dorota Koman