Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Ucieszki Cieszka

 

Ucieszny Cieszko

 

„Tośmy się dziś znów nacieszyli światem” – powtarza każdego wieczoru bohater pełnej optymizmu książki „Ucieszki Cieszka” Zdenka Svěráka, znanego czeskiego aktora, scenarzysty (m.in. kultowych „Butelek zwrotnych”) i autora książek.

Pogodny synek ogrodnika, Boguszek, potrafi cieszyć się życiem jak nikt inny i ani Hugo, miejscowy chuligan, ani żadne przeciwności losu nie są w stanie tego zmienić. Ten chłopiec cieszy się nawet z drobiazgów i każdego dnia stara się sprawić radość rodzicom, psu Kwikowi (którego raz za razem ratuje przed oddaniem) i ulubionej koleżance Katarzynce. A że nie zawsze mu się udaje? Cóż, nawet malutkie i większe katastrofy mają swoje dobre strony… Wystarczy umieć je dostrzec. Na optymizm nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno). Po lekturze tej książki mali i starsi czytelnicy będą powtarzać z uśmiechem: tośmy się znów nacieszyli!

W Czechach perypetie Cieszka od lat bawią dzieci także jako dobranocki (zazdrościmy!). A my doczekaliśmy się już drugiego tomu opowiadań, czyli „Nowych ucieszek Cieszka”, zatem – dwa tomy książki Zdenka Svěráka w dłoń! Czas na uśmiech!

Dorota Koman