Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Wędrowne ptaki

Każda  strona tej książki to małe dzieło sztuki, bowiem jej autor jest jednocześnie uznanym ilustratorem. Oswaja więc problem innego na dwa sposoby: słowem i wiele mówiącą ilustracją, kierując swą opowieść zarówno do dzieci, jak i do nas, dorosłych, którzy często też nie najlepiej sobie z nim radzimy. I nie zawsze potrafimy rozmawiać o nim z dzieckiem. Tymczasem właśnie dzieci wspaniale odczytują zawarte w tej książce metafory o „Wędrownych ptakach”. I czują potrzebę niesienia pomocy obcym. Łatwo też uczą się tego, że niekiedy role w życiu się odmieniają – i jak będziemy się wtedy czuć w roli obcego?

To opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych, o szukaniu porozumienia i wzajemnym poznawaniu się. O szacunku wobec odmienności i o fascynacji nią. O tym, jak wiele dają nam obcy. Ale też o potrzebie niesienia pomocy „wędrownym ptakom”. To w końcu także pełna ciepła, niebanalna historia o przyjaźni Łukasza z Paulinką, która jeszcze niedawno była… obca.

Tekstu w tej książce jest naprawdę niewiele, więcej mówią nam twarze i – budzące lęk przed obcym wielkie dzioby, które znikają, gdy się nawzajem lepiej poznamy.

To książka z najwyższej półki, dla małych i dorosłych, którzy dostają dzięki niej wspaniały temat do rozmowy z dziećmi o tym, jak zachować się wobec INNEGO – emigranta, wędrownego ptaka.

Dorota Koman