Złota Lista / Od 16 lat / Co czytać

Wiersze wybrane

 

Najpełniejszy wybór poezji Wisławy Szymborskiej wydany w pięknej szacie graficznej, poszerzony o najnowsze wiersze oraz odczyt noblowski Poetki, zatytułowany Poeta i Świat. Książka ukazuje się również (po raz pierwszy) w miękkiej oprawie – jej cena jest bardzo przystępna. Czytając Wiersze wybrane możemy odkrywać zalety i wady świata za pośrednictwem fenomenalnego zmysłu obserwacji, nadzwyczajnego humoru oraz wzruszającej powagi Autorki. Jest to jeden z niewielu tomów zaliczanych do współczesnego kanonu literackiego, a jednocześnie znajdujących swoje miejsce w każdej podręcznej bibliotece czytelników poezji.

Czytając wiersze Wisławy Szymborskiej, nie możemy oprzeć się refleksji, jak wiele rzeczy uznajemy za oczywiste, choć wcale oczywiste nie są. Nie jest to jednak lekcja relatywizmu, ale lekcja finezji wynikająca z chęci oglądania rzeczy z sześciu stron, nieważne, czy dotyczy to krajobrazu, chmur, duszy, czy Platona.

Pozorna oczywistość i prostota stwierdzeń Szymborskiej stają się zarazem czymś olśniewająco nowym. To jedna z tajemnic tej poezji, zarazem Szymborska potrafi wprowadzić nas w konfuzję, zarzucając lawiną pytań, nierzadko przewrotnych, niemal zawsze zaskakujących.

Julia Hartwig, 

Tomy Wisławy Szymborskiej w Wierszach wybranych:

1. Dlatego żyjemy, Czytelnik, Warszawa 1952.
2. Pytania zadawane sobie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1954.
3. Wołanie do Yeti, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1957.
4. Sól, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1962.
5. Sto pociech, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1967.
6. Wszelki wypadek, Czytelnik, Warszawa 1972.
7. Wielka liczba, Czytelnik, Warszawa 1976.
8. Ludzie na moście, Czytelnik, Warszawa 1986.
9. Koniec i początek, Wydawnictwo a5, Poznań 1993.
10. Chwila, Wydawnictwo Znak, Kraków 2002.