Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Wilki

 

Przestańmy wierzyć w bajki o złych wilkach

 Wilki to niezwykła książka… o miłości. Tej od pierwszego wejrzenia – od fascynacji Autora kruczoczarnymi włosami Hiszpanki Nurii po dwadzieścia wspólnych lat chodzenia wilczymi tropami. To książka o miłości nieoczekiwanej – do Antonii, która w niczym nie przypominała wymarzonego psa podobnego do wilka, a stała się znakomitą tropicielką i członkinią rodziny Wajraków. A przede wszystkim to fascynująca książka o miłości (i nienawiści!) człowieka do wilków.

Wajrak i jego Wilki znakomicie odczarowują baśnie i legendy o tych „dzikich bestiach”! Przecież żadne dziecko z Puszczy nie boi się wilków. Po powrocie z lasu mówi najwyżej: „Spotkałem wilka”. Czy wilki są naprawdę groźne, skoro od II wojny światowej nie odnotowano żadnego ataku wilków na ludzi?

Piękna (tragicznie zakończona) historia Kazana, ale i jego brata  – ukradzionych z wilczego gniazda (pozostałe szczeniaki przypłaciły to życiem) i sprzedanych na targu – ale też los wilków zastrzelonych czy złapanych we wnyki pokazują, że to my, ludzie, jesteśmy najokrutniejszymi drapieżnikami. One potrafią nas kochać i tęsknić za nami, jak Kazan, „wilk z pocztówki”, który do śmierci wył z tęsknoty za swoimi ludźmi z Zakładu Badania Ssaków PAN. Bo na szczęście są i tacy ludzie – jak Adam Wajrak, który poluje na wilki tylko obiektywem aparatu, i pozwala nam zrozumieć wilczą naturę.

Dorota Koman