Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Wypożyczalnia babć

Czas spędzony z dzieckiem – to skarb

 

Pani Jasna, bohaterka Wypożyczalni babć, chętnie rozmawia z Małym, Większym i Dużym – chłopcami, którym na co dzień brakuje serdeczności, ciepła, uwagi.

Mały trafia do niej przypadkiem. Widząc napis „Wypożyczalnia”, sądzi, że może sobie wypożyczyć… babcię, która zawsze będzie mieć dla niego czas. Jasna, słuchając go, sprawia, że z każdą chwilą czuje się większy i mądrzejszy niż w domu, gdzie dla wszystkich jest wciąż tylko „Małym”.

Czy uda mu się „wypożyczyć” babcię? A może Jasna zdoła też znaleźć kogoś dla jego kolegi, Większego, który tak bardzo chciałby mieć babcię podobną do swojej nieżyjącej mamy? Czy ktoś zechce zostać „wypożyczoną babcią” Dużego, marzącego o naprawdę dobrej babci, który martwi się, że jest już za duży na babcię?

To piękna opowieść o tym, jak bardzo jesteśmy sobie potrzebni – nie tylko babcie dzieciom, ale i „przyszywani wnukowie” swym nowym babciom, paniom Czarnej i Siwej. I Jasnej, która – niby za młoda – też mogła stać się tą wymarzoną babcią, która ma zawsze czas i z uwagą słucha. Dla Jasnej było to szczególnie ważne. Dlaczego? – kiedy poznacie odpowiedź na to pytanie, będziecie naprawdę wzruszeni…

Czy Jasna była czarodziejką lub wróżką, jak myśleli chłopcy? Jedno jest pewne: wiedziała, że dzieląc się – czasem, serdecznością, książką, dobrem, myślami – sami stajemy się szczęśliwsi.

To dzięki Jasnej świat Małego, Większego i Dużego stał się bogatszy, ciekawszy i lepszy – dzięki ich nowym babciom i dzięki książkom, które wybierała dla nich w swojej wypożyczalni, która – dzięki wyobraźni dzieci – stała się prawdziwą Wypożyczalnią babć!

Dorota Koman