Złota Lista / Od 14 lat / Co czytać

Zabić drozda

 

Smyk i Jem, dzieci szanowanego adwokata Atticusa Finach, mają spokojne dzieciństwo wypełnione zabawami, tajemnicami i ciekawymi rozmowami z ojcem, który po stracie żony wychowuje je samotnie z pomocą czarnoskórej niani Calpurni. W sennym, prowincjonalnym miasteczku n południu Ameryki czas płynie leniwie, a ludzie są porządni o bogobojni. Gdy jednak w okolicy dochodzi do brutalnego przestępstwa, w które uwikłana jest rodzina miejscowego łajdaka oraz czarny robotnik, miasteczko, jeszcze przed procesem, opowiada się po stronie białych. Atticus , przekonany o niewinności Murzyna, podejmuje się jego obrony. Wie, że jest to zadanie niezwykle trudne, nie wie, jak ważną rolę w tej sprawie odegrają jego dzieci i jaką ceną za to zapłacą.

(…) Książka zmieniła głęboko świadomość Amerykanów w kwestiach rasowych. Ale jej przesłanie wykracza daleko poza lokalną, amerykańską problematykę. Jest w niej wiele prawdy o miłości rodzinnej, o szacunku do własnych dzieci i sporo głębokiej, życiowej mądrości. Nade wszystko jednak Zabić drozda to ponadczasowa pochwała odwagi i ludzkiej przyzwoitości, która pokazuje, że sprawiedliwość i prawość wymagają mocnego charakteru, gdyż czasem trzeba o nie walczyć przeciwko wszystkim.

Nota okładkowa z wydania
w kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, 2008 r.

Pod galerią okładek zamieszczamy nagranie fragmentu książki w interpretacji Olgi Sarzyńskiej.

Obecnie w sprzedaży dostępne są: wydanie książkowe Zabić drozda, które ukazało się nakładem Domu Wydawniczego Rebis, oraz oparty na powieści komiks Wydawnictwa Jaguar.