Złota Lista / Od 4 lat / Co czytać

Zaczarowane historie

 

Dajmy się zaczarować tym historiom…

 Zaczarowane historie to jedenaście lekko napisanych, pełnych humoru baśni i… niemal nieskończenie wiele tematów do rozmowy z dzieckiem. Bo każda z tych niezwykłych historii może stać się kluczem do wspólnych rozmyślań.

Choćby ta o Czarnym kocie, który – wbrew przesądom – przynosił ludziom szczęście. Jednak czy sam był szczęśliwy? I co to właściwie jest szczęście? Co zmieniło się w życiu czarnego kota, gdy poznał kominiarza, który – jak powiadają – przynosi szczęście? Dlaczego czarny kot stał się szczęśliwy? Czy nie jest prawdziwym szczęściem poznanie kogoś, z kim możemy się zaprzyjaźnić? I kto dostrzega w nas znacznie więcej niż tylko „pechowego” czy „przynoszącego szczęście” czarnego kota lub kominiarza. Czy szczęście w ogóle można „przynieść”? (I czy warto wierzyć w przesądy?!)

Czytając dziecku, obserwując jego reakcje, emocje, słuchając komentarzy, dowiemy się o nim (i o nas) znacznie więcej, niż pytając wprost, czy jest szczęśliwe… Co daje szczęście naszemu dziecku? Czy nasz dom świeci według niego magicznym blaskiem jak ten z zaczarowanej historii o Lampie? A może takim domem, w którym może odetchnąć i poczuć się naprawdę szczęśliwym, jest dom babci lub jednej z cioć? O jakim domu marzy?

I znów rozpoczyna się ważna rozmowa o szczęściu, przyjaźni, poczuciu bezpieczeństwa i o marzeniach. O ludziach, którzy umieli – jak bohaterowie Lampy – zrealizować swoje marzenia i „pewnego dnia postanowili wyprowadzić się z miasta i zamieszkać w jakimś odludnym miejscu”… Siedzieli sobie w fotelach i czytali, nawet nie podejrzewając, jak wiele ich nowy dom daje także innym ludziom. Czy to nie dobry moment, by porozmawiać o dzieleniu się szczęściem, radością… jakby mimochodem. Bo przecież bohaterowie tej opowieści nie wiedzieli, że ich dom świeci jak magiczna lampa i przyciąga tych, którzy potrzebują wsparcia.

Zaczarowane historie Marii Ewy Letki z równie magicznymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej także będą wsparciem – dla nas i naszych dzieci. Splatają się bowiem w ciepłą i mądrą opowieść o życiu, w którym najważniejsze są dobro, bliskość, zrozumienie. Wzajemne słuchanie się i chwila refleksji.

Pozwolą nam zastanowić się wspólnie z małym, a z czasem coraz starszym dzieckiem, czy wróżki mogą być za dobre, a diablik Rokita… za wrażliwy. Czy warto czekać na chwilę spędzoną z przyjacielem – jak czarownica na smoka, którego widuje tylko przez chwilę i tylko raz w roku? I o czym śpiewa dziewczynka, która głos brzmi jak śpiew ptaków?

To naprawdę zaczarowana książka, do której warto wracać wielokrotnie.

 

                                                                                                                                                  Dorota Koman