Złota Lista / Od 12 lat / Co czytać

Zaplątani w sieci

 

Twarze rozświetlone blaskiem ekranu…

Spójrzcie na ten tłum młodych ludzi na okładce – zapatrzonych w swoje smartfony. Zapewne rozpoczynających dzień od sprawdzenia, co nowego w mediach społecznościowych. Czy widzicie tę delikatną sieć połączeń?

Pewnie trudno tym młodym ludziom uwierzyć, że łatwo się w tej sieci zaplątać. A przede wszystkim trudno pojąć, jak groźnym narzędziem może być sieć. Jak łatwo powielić w niecie wstydliwe zdjęcie, plotkę, oszczerstwo.

Oczywiście, sieć jest też pożyteczna. Nastoletni Franek, który wrócił z rodzicami z Irlandii, w każdej wolnej chwili łączy się z kolegami z Dublina. Ale… co z kolegami, koleżankami z nowej szkoły?

Mama Kamili, która wyjechała do Irlandii, by zarobić na życie, chciałaby mieć komputer i Skype’a, by rozmawiać z córką. Nie domyśla się nawet, że jej córka spędza cały czas przed ekranem.

Kamila tymczasem odpycha od siebie myśl, że uciekając od poważnych problemów w gry i wirtualne znajomości, zastąpiła życie w realu życiem w sieci, gdzie można się ukryć pod nickiem. Czy uda jej się wyplątać z sieci, w którą wpadła?

Ta dobrze napisana, ciekawie skonstruowana, wielowątkowa powieść to zarazem historia łatwo nawiązującej kontakty, gadatliwej Majki, którą zainteresował wyalienowany Franek, i Franka, który nie odnajduje się w nowej klasie, za to coraz bardziej fascynuje go tajemnicza dziewczyna z netu, i babci Kamili, która nie umie poradzić sobie z wnuczką, ba, kompletnie jej nie rozumie; ale też pani pedagog, która wraz z Majką i Frankiem próbują pomóc dziewczynie z sieci, a także Łukasza, ochroniarza z Klubu, gdzie wszystko się zaczęło… od imprezy organizowanej przez klasową gwiazdę – Wiktorię.

Książka Elżbiety Jodko-Kuli nie straszy, lecz pokazuje mechanizmy „zaplątywania w sieć”, a również – co ważne – proces rozwiązywania problemu. Uświadamia, jaką siłę daje przyjaźń, empatia, nieobojętność, współpraca. I pomoc specjalistów – takich jak Autorka, która od lat pracuje w szkole jako pedagog. To pedagodzy i psychologowie, pracujący z młodzieżą na co dzień, wiedzą najlepiej, jak łatwo o manipulację w sieci, jak silnie media społecznościowe wpływają na samoocenę młodych (i nie tylko młodych) ludzi i jak bardzo potrafią oni być… samotni w sieci.

                                                                                                                        Dorota Koman

 

Książka otrzymała I nagrodę w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w kategorii 10-14.