Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Zgubiona dusza

Czekając na duszę

„Gdyby ktoś umiał spojrzeć na nas z góry, zobaczyłby, że świat jest pełen ludzi biegających w pośpiechu, spoconych i bardzo zmęczonych, oraz ich spóźnionych, pogubionych dusz…”

Olga Tokarczuk kreśli w swojej metaforycznej opowieści sugestywny obraz współczesności – tysiące pogubionych życiowo Janów, w ciągłej pogoni za pracą i płacą, którzy pozostawiają swoje dusze „gdzieś daleko za sobą”. Przez jakiś czas żyje im się z tym „nawet dobrze” – okazuje się, że „bez duszy można spać, jeść, pracować, a nawet grać w tenisa…”

Przychodzi jednak moment, w którym człowiek budzi się w środku nocy z poczuciem, że brakuje mu powietrza. I że nie może przypomnieć sobie nazwy miasta ani hotelu, w którym się znalazł, a nawet własnego imienia. Mądra lekarka stawia diagnozę o zagubieniu duszy i zaleca… czekanie.

Jak opowiedzieć o misterium oczekiwania na powrót duszy? Tę część opowieści wypełniają poruszające ilustracje Joanny Concejo, na których codzienność Jana w „małym domku na skraju miasta” miesza się z okruchami jego wspomnień i fantazmatami.

Ta historia ma szczęśliwy finał, a monochromatyczne ilustracje rozkwitają wiosennymi barwami, niosąc nadzieję nam wszystkim – wiecznie zagonionym, pogubionym…

Książka stanowi znakomity punkt wyjścia do rozmów z własnymi dziećmi lub uczniami – o wartościach, dojrzewaniu i współczesnym świecie.

Monika Chojnacka

Polecamy również