Złota Lista / Od 10 lat / Co czytać

Zielone martensy

 

Feliks, lat czternaście, jest introwertykiem stroniącym od szkolnego życia. Gdy mama wyjeżdża do pracy, musi zadbać o cały dom.

Opta, czyli Otylia, to indywidualistka, nosi kolorowe stroje, na świat patrzy z optymizmem, ignoruje uwagi koleżanek na temat niedoskonałości jej figury.

Wika, zbuntowana młodsza siostra Feliksa, rozpaczliwie szuka akceptacji – niestety nawet tam, gdzie jest bardzo niebezpiecznie.

Każde z nich opisuje zdarzenia ze swojej perspektywy.

Zielone martensy to słodko-gorzka opowieść  o życiu współczesnych rodzin. Autorka porusza wiele problemów: rozstania rodziców, eurosieroctwa, choroby bliskich… Zarówno dorośli, jak i dzieci borykają się ze stratą, smutkiem i samotnością. Podejmują trudne i nie zawsze dobre decyzje.

Ale przecież nie wszystko jest stracone! Można przyznać się do błędów, szukać nowych rozwiązań, okazać zrozumienie… I odkryć, że nawet niedoskonała rodzina jest bardzo ważna!

A gdy przychodzi przyjaźń i miłość, życie nabiera zupełnie nowych barw. Jak w piosence Opty:

„Świat staje się cudownym snem,

tak piękny, że aż boli…”.

Marzanna Kuszyńska

 

II nagroda w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.