Złota Lista / Od 6 lat / Co czytać

Żółte kółka. Mam na imię Inna

 

Inni – z nami czy obok nas?

Gdy do klasy przychodzi nowa uczennica, wszyscy są nieco zakłopotani. Wygląda inaczej i inaczej się zachowuje. Nic dziwnego, że zostaje nazwana Inną.

Dopiero rozmowa z psychologiem pozwala dzieciom zrozumieć odmienność dziewczynki. Inna   ma zespół Downa, a wszystko, co odróżnia ją od rówieśników, spowodował… zaledwie jeden chromosom – maleńka, nitkowata struktura obecna w każdej komórce organizmu człowieka, zbudowana z genów.

Sytuacja w klasie okazuje się poważnym wyzwaniem. Bo jak zachować się wobec osoby, która wszystko robi wolniej i wielu rzeczy nie rozumie? Mimo dobrych chęci niektóre okoliczności przerastają uczniów, wywołując negatywne emocje. Jednocześnie jednak obecność Innej jest dla wszystkich doświadczeniem wzbogacającym i rozwijającym.

Temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie pojawia się w literaturze dziecięcej coraz częściej – to szansa, że kolejne pokolenia będą lepiej przygotowane do  spotkania takiej osoby. Zaletą Żółtych kółek jest szczerość, z jaką autorka opisuje bohaterkę, nie stwarzając złudzeń, że różni się ona od rówieśników w mało znaczący sposób. Inna jest rzeczywiście… w istotny sposób inna. A jednak warto przyjrzeć się takiej osobie z większą uwagą  i odkryć jej nieco odmienne spojrzenie na świat – czasami naiwne, czasami w przedziwny sposób przenikliwe i szczere. Warto uczyć się – i uczyć dzieci – szacunku i empatii do osób intelektualnie niepełnosprawnych, pomimo bombardującej nas kultury lansującej doskonałość, siłę, piękno i bogactwo.

Książka została dopełniona scenariuszami zajęć, podczas których – w oparciu o tekst – można pracować z dziećmi w starszych grupach przedszkolnych i w szkole podstawowej nad kwestią szacunku, empatii i sposobami funkcjonowania w kontaktach z osobami z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami.

Marzanna Kuszyńska

Żółte kółka zdobyły Wyróżnienie Jury Dziecięcego w konkursie Nagroda DONGA 2011, przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY.