Z radością przedstawiamy Laureatów Konkursu na najlepszy projekt społeczny Programu MĄDRZY CYFROWI 2020!

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

4 równorzędne nagrody dla placówek o wartości 12 tys. zł każda otrzymują:

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie za projekt „Nie jesteś sam”

„Nie jesteś sam” to projekt realizowany przez młodzież szkolną, głównie z klasy 6. Jego celem jest prowadzenie regularnego wolontariatu społecznego, w ramach którego uczestnicy będą nieśli pomoc innym. Projekt skierowany jest obecnie do dwóch grup społecznych. Pierwsza to dzieci w wieku od 1 do 3 klasy, które mają kłopoty z matematyką (pomoc w nauce z wykorzystaniem niekonwencjonalnych pomysłów). Druga grupa to seniorzy – potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu osoby starsze, samotne, chore lub niepełnosprawne. Spotkanie międzypokoleniowe zaowocowało wymianą – seniorzy opowiedzieli młodym pomocnikom historię ich miejscowości, zaś młodzież zaoferowała pomoc w pracach domowych, zakupach itp.

Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach za kampanię społeczną „Słowa Krzywdzą”

Spot kampanii obejrzało już ponad 10 tys. osób, akcję wspierają też aktorzy i znane osoby publiczne. Twórcy kampanii mówią: „Chcemy, aby nasz przekaz dotarł do jak najszerszego grona. Chcemy wywołać wśród ludzi refleksję. To, co mówimy jest ważne. Dlatego udostępniajcie i podawajcie dalej.” Kampania cały czas trwa – powstał nowy spot: „Słowa mają moc”, a uczniowie prezentują swój pomysł na kolejnych konferencjach i spotkaniach w kraju i za granicą!

Szkoła podstawowa w Skomlinie za projekt „Naprawiamy nasze powietrze”

Problem smogu jest bardzo dotkliwy również na terenach wiejskich, więc żeby go rozwiązać, uczniowie powołali lokalną koalicję na rzecz czystego powietrza. Zorganizowali zbiórkę złomu i zdobyli poparcie władz lokalnych, a z pozyskanych środków zakupili miernik smogu i uruchomili specjalną aplikację dostępną dla każdego mieszkańca gminy.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Zawadach za projekt „Budowa Ścieżki Rowerowej”

Droga do szkoły prowadząca przy ruchliwej jedzdni może być niebezpieczna, stąd projekt ścieżki rowerowej. Projekt wsparła dyrekcja szkoły oraz władze i mieszkańcy gminy – budowa ścieżki już trwa! Przy szkole powstanie także Miasteczko Ruchu Drogowego.

6 wyróżnień dla placówek o wartości 6 tys. zł każde otrzymują:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaworzynce za projekt „Mecz charytatywny”

Pomysłodawcami meczu charytatywnego byli chłopcy z klasy 7, którzy bardzo szybko znaleźli poparcie w całej szkole, a także wśród rodziców. Uczniowie prześcigiwali się w pomysłach na to, jak pozyskać jak największą kwotę na rzecz małej mieszkance Trójwsi – Justynce, aby choć w niewielkim stopniu wesprzeć jej rodzinę w życiu z chorobą dziewczynki. W meczu po przeciwnych stronach stanęli synowie i ojcowie, a udział w imprezie wzięła cała społeczność lokalna.

Szkoła Podstawowa w Kościelcu za projekt „Sala relaksu”

Celem projektu społecznego było stworzenie w szkole przyjaznego dla wszystkich uczniów miejsca relaksu, gdzie będzie można miło spędzić czas – odpocząć, zagrać w ciekawą grę planszową, przeczytać książkę czy też odpocząć przy muzyce w czasie przerw, jak również po zajęciach. Aby pozyskać środki na zakup potrzebnego wyposażenia uczniowie zorganizowali kiermasze i pozyskali wsparcie wójta, dyrekcji, rodziców, koła wolontariatu i harcerzy.

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Parzymiechach za projekt „Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat”

Uczniowie SP w Parzymiechach zaprosili do współpracy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Działoszynie wraz z wychowawcami. Postanowili wesprzeć kolegów w nauce programowania – to ważna umiejętność w dzisiejszym świecie, rozwijająca myślenie algorytmiczne i strategiczne oraz kreatywność. W pracy i wspólnej zabawie wykorzystano narzędzia informatyczne, roboty i specjalne programy. W efekcie zrealizowanych działań nie tylko udało się wzmocnić kompetencje cyfrowe dzieci z Ośrodka, ale przede wszystkim okazało się, że osoby niepełnosprawne – dzięki wsparciu i akceptacji rówieśników – radzą sobie świetnie i z programowaniem, i z problemami życia codziennego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie za projekt „Klub Młodzi dla Świata”

Klub zrzesza młodzież, która chce się spotykać, rozwijać oraz dzielić swoimi pasjami i zainteresowaniami. Zamiast – zgodnie z pierwotnym planem – raz w miesiącu, członkowie klubu spotykają się kilka razy w tygodniu i mają ciągle nowe pomysły na działania, które poprawią jakość życia ich samych i całej społeczności lokalnej.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu za projekt „Odłóż ten telefon”

Akcja “Odłóż ten telefon” odbyła się w kilku restauracjach i kawiarniach na terenie Elbląga. Klienci lokali otrzymywali rabat lub gratis, jeżeli podczas pobytu w lokalu udało im się ani razu nie spojrzeć na ekran smartfona lub innego urządzenia mobilnego.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Przasnyszu za projekt „Dojrzali Juniorzy”

Uczniowie „Jedynki” i seniorzy wspólnie uczestniczyli w warsztatach informatycznych, kulinarnych i zajęciach ZUMBA GOLD. Taka międzypokoleniowa wymiana doświadczeń w miłej i twórczej atmosferze to kolejna „dobra praktyka” do wykorzystania przez inne placówki!

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom!

Kryteria

Wybierając zwycięskie Projekty, Jury konkursu kierowało się następującymi kryteriami:

  • Cel społeczny;
  • Jakość i zasięg;
  • Zakres działań oraz stopień realizacji;
  • Kreatywność i skuteczność w szukaniu pomocy i zabezpieczaniu środków na
    realizację projektu;
  • Samodzielność wykonania;
  • Dokumentacja zdjęciowa i jasny przekaz prezentacji.

Czytaj również