Maj 2021

1so

Międzynarodowe Święto Pracy

Wyjaśnijmy dzieciom, jakie wydarzenie z przeszłości zostało upamiętnione poprzez coroczne honorowanie pracy. Porozmawiajmy o wartości pracy, o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków, a także o tym, że każda pożyteczna praca jest ważna i potrzebna. Porozmawiajmy z dziećmi o ich planach dotyczących przyszłego zajęcia. W jaki sposób i od jakiego wieku trzeba się przygotowywać do niektórych profesji? Wskażmy je wspólnie. Poszukajmy też razem książek, w których występują przedstawiciele różnych zawodów.

 

3pon

Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (1791 r.) Poczytajmy z uczniami obecną konstytucję naszego kraju i podyskutujmy nad różnymi jej zapisami – każdy obywatel powinien ją znać.

 

5śr

Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ludzi niepełnosprawnych jest wśród nas bardzo wielu i każdy z nich ma prawo do cieszenia się życiem i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny lub mieć taką osobę w rodzinie. Porozmawiajmy o akceptacji, wzajemnej pomocy, empatii. Poczytajmy dzieciom książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie: Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, Tydzień Konstancji Olgi Masiuk, Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych Katarzyny Ryrych, Jabłko Apolejki Beaty Wróblewskiej, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej.

Przy okazji chcemy też przedstawić odrębne stanowisko Fundacji w sprawie popularnego hasła: TOLERACJA. Intencje są szczytne, ale w praktyce to bogaty toleruje biednego, mądry – głupiego, zdrowy – niepełnosprawnego, lepszy (we własnym mniemaniu) – gorszego. Mówiąc, że ktoś ma niski poziom tolerancji na coś, mamy na myśli coś uciążliwego, niewygodnego, szkodliwego. Czy zatem relacje między ludźmi powinny być budowane na tolerancji? A może raczej na równoprawnej i symetrycznej wartości, jaką jest szacunek? Zachęcamy do przeczytania rozdziału o szacunku z książki Z dzieckiem w świat wartości – i refleksji, co naprawdę kryje się pod różnymi dobrze brzmiącymi hasłami. W kontekście niepełnosprawności warto też zapoznać się z rozdziałem o solidarności z tej samej książki fundacyjnych autorek i wykazywać się tą cnotą nie tylko wobec osoby niepełnosprawnej, ale też jej bliskich.

 

5śr

Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

Książki mistrza stylu i pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury nadal dostarczają wielkich emocji, warto do nich wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków.

 

8so

Dzień Bibliotekarza, Inauguracja Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Staramy się bić rekordy wypożyczania – i czytania! – książek oraz uczestniczymy w imprezach lokalnych!

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta!

 

10pon

Ogłoszenie wyników Plebiscytu ZŁOTA DWUDZIESTKA

Już o 12.00 poznamy wyniki Plebiscytu ZŁOTA DWUDZIESTKA, zorganizowanego na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”!

Spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu przez Kapitułę Złotej Listy naszej Fundacji Czytelnicy wybrali 20 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, wydanych od 2001 roku.

Zapraszamy na konferencję prasową online, która odbędzie się na Facebooku Fundacji:
fb/calapolskaczytadzieciom!

Bądźcie z nami!

11wt

Dzień Bez Śmiecenia

Warto poświęcić lekcję na temat zanieczyszczenia środowiska, potrzeby segregacji śmieci, a przede wszystkim mniejszej ich „produkcji”, w tym o ruchu „Zero śmieci”. Przypomnijmy Książkę o śmieciach Stanisława Łubieńskiego.

 

15so

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Święto ustanowione w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath. Vestly, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.

Możemy też omówić sprawy trudnych rodzin czytając książki nagrodzone w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren organizowanym przez naszą Fundację: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Tam, gdzie zawracają bociany Joanny Jagiełło.

 

18wt

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Święto ogłoszone w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wiele muzeów udostępniło swoje zbiory online, organizowane są liczne warsztaty rodzinne, odbywają się wirtualne spacery po wystawach. Warto sprawdzić, jaką ofertę przygotowały na swoje święto nasze ulubione placówki muzealne!

Jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zabierzmy dzieci do jakiegoś muzeum: etnograficznego, technicznego, historycznego lub sztuki współczesnej. Pokażmy im tam wystawy obrazów, rzeźb i instalacji, itp. Takie wycieczki niezwykle pobudzają wyobraźnię dzieci!

 

19śr

Dzień Dobrych Uczynków

Zaplanujmy zrobienie dobrego uczynku dla kogoś bliskiego – rodziców, babci, dziadka, koleżanki, kolegi. Niech jednak będzie to coś, co ucieszy tę osobę, a nie TYLKO nas samych! I zawsze pomyślmy zawczasu o możliwych konsekwencjach naszych pomysłów!

 

21pt

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

Nauczmy dzieci akceptacji, ale też szacunku i podziwu dla odmiennych kultur, które uzupełniają się i wzbogacają, nawzajem przenikając się, ale zarazem zachowując odrębność.

 

26śr

Inauguracja XX Ogólnopolskiego Tydzień Czytania Dzieciom (26 maja – 1 czerwca 2021 r.)

Rozpoczynamy Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”

Zachęcamy do organizowania Inauguracji wojewódzkich, miejskich lub gminnych Tygodni Czytania – o ile będzie to możliwe, to z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez dzieci oraz nauczycieli, wychowawców, rodziców, artystów, przedstawicieli władz lokalnych, mediów, kościołów itp.

Program wydarzeń online

13.00: Inauguracja XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!” (zobacz)
„Lokomotywę” Juliana Tuwima czytają na żywo goście specjalni – polscy pisarze dla dzieci i młodzieży: Joanna M. Chmielewska, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz, Grzegorz Kasdepke, Marcin Kozioł, Michał Rusinek oraz Łukasz Wierzbicki.
Poznajemy 20 podanych przez autorów powodów, dla których warto czytać dzieciom.

15.00: Mama-pisarka! (zobacz)
Spotkanie z Autorkami książek ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: o swoich dzieciach (i nie tylko) rozmawiają Iwona Chmielewska, Joanna M. Chmielewska, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Barbara Kosmowska.

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/

26śr

Dzień Matki

To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do przedszkola, szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy dzieci i otrzymają od własnego dziecka laurkę z najpiękniejszymi życzeniami samych radości. Oprócz laurki mamy mogą dostać od Pań Wychowawczyń kopię wywiadu z dr. Rossem Campbellem Jak kochać dziecko? oraz zestaw kilku tytułów książek na temat mądrego wychowania z listy lektur polecanych przez Fundację dla dorosłych na stronie Złotej Listy.

 

27czw

Drugi dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Program wydarzeń online:

10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
„Pana Kuleczkę” Wojciecha Widłaka czyta Artur Barciś, Ambasador kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz).

13.00: Lubimy czytać polskich autorów! – Wojciech Widłak
Spotkanie z pisarzem Wojciechem Widłakiem, autorem książki „Pan Kuleczka” ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz).

18.00: Jak narysować kaczkę Katastrofę?!
Kaczkę Katastrofę, bohaterkę serii „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka, rysuje jej ilustratorka – Elżbieta Wasiuczyńska! (zobacz)

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/

 

27czw

Rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Ferdynand Antoni Ossendowski (1878-1945) – pisarz, publicysta i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy starszym dzieciom jego Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w Indiach, została wznowiona po latach w ramach 23-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, można ją znaleźć w wielu bibliotekach. Więcej informacji o książce oraz fragment czytany przez Krzysztofa Stelmaszyka można znaleźć tutaj.

 

28pt

Trzeci dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Program wydarzeń online:

10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
„Florkę. Z pamiętnika ryjówki” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czyta Katarzyna Żak, Ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz)

13.00: Lubimy czytać polskich autorów! – Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książki „Florka. Z pamiętnika ryjówki” ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz).

18.00: Film Studia Filmowego ANIMA-POL z serii „Pamiętnik Florki”, odcinek: „Superbohaterowie” (zobacz).

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/

 

29so

Czwarty dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Program wydarzeń online:

10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
„Detektywa Pozytywkę” Grzegorza Kasdepke czyta Cezary Żak, Ambasador kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

13.00: Lubimy czytać polskich autorów! – Grzegorz Kasdepke
Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke, autorem książek „Detektyw Pozytywka” oraz „Kacperiada” ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI  – Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz).

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/

 

30nd

Piąty dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Program wydarzeń online:

10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
„Rutkę” Joanny Fabickiej czyta Teresa Lipowska, Ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

13.00: Lubimy czytać polskich autorów! – Joanna Fabicka
Spotkanie z pisarką Joanną Fabicką, autorką książki „Rutka” ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI  – Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz).

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/

 

31pon

Szósty dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
„Tajemnicę przeklętej harfy” czyta Joanna Racewicz, Ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

13.00: Lubimy czytać polskich autorów! – Marcin Kozioł
Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem, autorem książki „Tajemnica przeklętej harfy” ze Złotej Dwudziestki Fundacji „ABCXXI  – Cała Polska czyta dzieciom” (zobacz).

15.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
Michał Rusinek czyta swoje “Wierszyki domowe”.

Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xx-otcd/