„Gorzka
czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”

W Katowicach, Krakowie, Lublinie i w Warszawie w ramach programu „Wychowanie przez czytanie” w listopadzie i grudniu odbyły się spotkania uczniów szkół podstawowych realizujących program z autorką opowiadań z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” Katarzyną Ryrych oraz z raperem-filozofem Mikserem, który rapuje o wartościach.

W czasie warsztatów goście opowiadali o zastosowaniu wartości moralnych w codziennym życiu, podawali przykłady z literatury i własnych obserwacji. Mowa była o asertywności, pierwszej miłości,  przyjaźni. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań. Chcieli poznać szczegóły pracy pisarza i rapera, pytali skąd biorą pomysły na opowiadania i teksty do muzyki. Pytali o ich własne doświadczenia z wartościami.

Oto kilka informacji o gościach warsztatów Wychowanie przez czytanie.

Katarzyna Ryrych

– pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki dla dorosłych i dla dzieci. Wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość.

Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem wierszy „Zapiski pewnej hipiski”. Od tamtej pory wydała wiele książek dla starszych i młodszych. W V edycji Konkursu im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Fundację, otrzymała Grand Prix za powieść „Lato na Rodos”. Premiera książki na Tragach Książki w Poznaniu 6-8 marca 2010 roku. Jest autorką opowiadań w książkach Gorzka czekolada tom 1 i tom 2.

Ma dwa koty i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo.

Mikser

– raper- freestylowiec, ukończył filozofię na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie.

Rapuje od 2009 roku. Specjalizuje się we freestyle’u prowadzonym na ulicy. Swoje występy nagrywa i umieszcza w Internecie. https://www.youtube.com/user/mikserfreestyle

Pierwszą płytę „Świat jako wola i przedstawienie” wydał w 2015. Kolejna płyta o nazwie „Logos” ukazała się w 2019. Od 2003 roku bierze regularnie udział jako juror w Wielkiej Bitwie Warszawskiej, to muzyczna impreza, w ramach której konkurują ze sobą polscy raperzy, reprezentanci tzw. freestyle’u.

Czytaj również