Luty 2020

7pt

Rocznica urodzin Charlesa Dickensa

Charles Dickens (1812-1870) – brytyjski powieściopisarz, autor m.in. Opowieści Wigilijnej, Oliviera Twista, Davida Copperfielda. Zapoznajmy młodzież z jego poruszającymi utworami.

 

8so

Dzień Bezpiecznego Internetu

Święto obchodzone od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, a w Polsce organizowane od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę).

Zachęcamy do przeczytania uczniom opowiadania Aki. Za ścianą z książki Anny Onichimowskiej 10 stron świata. W powieściach: Zielone martensy Joanny Jagiełło (nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren) oraz Jasne dni, ciemne dni Katarzyny Ryrych pojawiają się z kolei wątki niebezpiecznych kontaktów internetowych z pedofilami. Warto przestrzegać dzieci przed niesprawdzonymi znajomościami z Internetu oraz uczyć je zasad bezpieczeństwa w sieci.

 

8so

Rocznica urodzin Bohdana Butenki

Nieodżałowany, zmarły w październiku 2019 r. Bohdan Butenko był grafikiem, rysownikiem, ilustratorem, autorem książek dla dzieci i scenarzystą. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Gucia i Cezara Krystyny Boglar, Pali się! Jana Brzechwy, Ferdynanda Wspaniałego Ludwika Jerzego Kerna, Wakacje z duchami Adama Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie.

Poniżej zamieszczamy nagrany przez Fundację film „Architekt książki” z udziałem Mistrza.

Z okazji rocznicy urodzin Bohdana Butenki przeprowadźmy z dziećmi zajęcia na temat pracy ilustratora – kim jest, jaki jest jego udział w powstawaniu książki, czym byłaby książka dla dzieci bez ilustracji, omówmy książkę obrazkową, np. którąś z prac Bohdana Butenki lub utwory Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Porozmawiajmy o różnych technikach ilustracji. Ideałem byłoby zaproszenie na zajęcia ilustratora, by opowiedziałby o swojej pracy.

 

14pt

Walentynki

W Dniu Zakochanych poczytajmy dzieciom piękne książki i wiersze o miłości, porozmawiajmy o różnych rodzajach miłości – romantycznej, rodzicielskiej, braterskiej, przyjacielskiej, do zwierząt, do gór itp. – oraz o zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość. Oto kilka książkowych propozycji:

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya
Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce
O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
Dzień dobry Świnko Janoscha

a dla dzieci starszych, młodzieży i dorosłych – książkę Iwony Chmielewskiej Dwoje ludzi, zaczynającej się od słów: Kiedy dwoje ludzi jest razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem…

 

20czw

Rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) – prozaik i poeta, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”, autor zbioru Oktostychy i znakomitych opowiadań, m.in. Młyn nad Utratą, Panny z Wilka.

 

21pt

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego. Porozmawiajmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o roli czytania w jego budowaniu i pielęgnowaniu, o jego zubożeniu przez kulturę obrazkową, a także o potrzebie „odchwaszczenia” języka z wulgaryzmów, jakimi obrósł w ostatnich latach. Jak to zrobić? To dobry temat na dyskusję z dziećmi i młodzieżą – co proponują, czego sami mogą się podjąć.

 

27czw

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Święto ustanowione 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 r. w Helsinkach.

To doskonała okazja do zapoznania się z działalnością NGO-sów (z ang. Non-Governamental Organisation). W tym dniu świat powinien podziękować organizacjom pozarządowych za ogromną, często wolontariacką pracę wykonywaną na rzecz społeczeństwa. Zachęćmy dzieci do wolontariatu w organizacjach prowadzących działania w obszarze zainteresowań uczniów – mogą to być organizacje działające na rzecz ekologii, ochrony zwierząt, pomocy w hospicjach dziecięcych itp.