Marzec 2020

3wt

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Zorganizujmy spotkania dzieci z pisarzami i dziennikarzami piszącymi o literaturze dziecięcej. Na spotkania takie polecamy Autografniki – piękne i poręczne albumiki do kolekcjonowania autografów pisarzy lub ilustratorów do nabycia w Fundacji. Może napiszecie listy do ulubionych współczesnych pisarzy?

 

5czw

Rocznica urodzin Juliana Przybosia

Julian Przyboś (1901-1970) – najwybitniejszy poeta tzw. Awangardy Krakowskiej. Przeczytajmy młodzieży wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.

 

6pt

Premiera książek nagrodzonych w V Konkursie im. Astrid Lindgren

W dniach 6-8 marca odbędą się Poznańskie Targi Książki. Podczas Targów swoją premierę będą miały tytuły nagrodzone w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Oto one:

W kategorii do 6 lat:
I miejsce: Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej Małgorzaty Kur
II miejsce: Gdzie niedźwiedzie wędrują nocą Katarzyny Zielińskiej
III miejsce: Pan Kudłaty i cztery łapy Iwony Czarkowskiej

W kategorii wiekowej 6-10 lat:
I miejsce: Selfi ze Stolemem Krzysztofa Kochańskiego
II miejsce: Słońca i księżyce Barbary Kosmowskiej
III miejsce: Mój kumpel Jeremi Ewy Martynkien

Wyróżnienia równorzędne:
Emi i źródło Ekry Ewy Matery
Urodziny Joanny Jagiełło

Kategoria wiekowa 10 -14:
I miejsce: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych (Grand Prix Konkursu)
II miejsce: Wstydu za grosz Zuzanny Orlińskiej
III miejsce: Tam, skąd zawracają bociany Joanny Jagiełło

Wyróżnienia równorzędne:
Abrakadabra, mamy problem! Katarzyny Majgier
Zostań sama w domu Barbary Stenki
Ja, Majka Rafała Witka

W spotkaniu promocyjnym wezmą udział laureaci Konkursu, książki będą także do nabycia na stoiskach wydawców-partnerów Konkursu: Literatury, Naszej Księgarni i Publicatu.

 

6pt

Rocznica urodzin Stanisława Jerzego Leca

Stanisław Jerzy Lec (1909-1966) – poeta i satyryk, aforysta, dowcipnie komentujący współczesne zjawiska społeczne, autor m.in. Myśli nieuczesanych. Przeczytajmy uczniom kilka celnych aforyzmów tego pisarza.

 

8nd

Dzień Kobiet

Zróbmy z tej okazji wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety – będzie ich mnóstwo!

 

11śr

Rocznica urodzin Janoscha

Janosch, właśc. Horst Eckert (ur. 1931 r.) – pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książek dla dzieci o przygodach Misia i Tygryska (Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś; Idziemy po skarb).

 

13pt

Rocznica urodzin Jana Lechonia

Jan Lechoń (1899-1956) – poeta i satyryk, eseista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”, autor m.in. tomu wierszy Karmazynowy poemat.

 

14so

Rocznica urodzin Alberta Einsteina

Albert Einstein (1879-1955) – wybitny niemiecki fizyk, twórca teorii względności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. Poczytajmy wspólnie cytaty z jego dzieł i listów – nie tylko na temat fizyki, ale także kondycji świata i człowieka, relacji i wartości.

 

22nd

Światowy Dzień Wody

Ważne święto ustanowione na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r. Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest skarbem, bez którego nie ma życia, np.: W pustyni i w puszczy, Dar rzeki Fly, książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, np. Życie Pi Yanna Martella.

W ramach edukacji ekologicznej wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody i jakie to rodzi skutki, np. wielkie migracje ludzi, wojny. Nauczmy dzieci szacunku do wody i nawyku jej oszczędzania. Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.

 

25śr

Rocznica urodzin Joanny Kulmowej

Joanna Kulmowa (1928-2018) – poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci. Jej dorobek poetycki i prozatorski obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio; Zielony Amadeo; Ja, czarownica; Wiersze dla Kaji; Wielki Mały Król; Serce jak złoty gołąb; Suplement mój; Psalm toastu; Moja pełnia, czyli Wiersze lubiane; Co się komu śni; Joanna Kulmowa dzieciom. Uczyńmy ten dzień świętem Poetki. Zachęcamy do pokazania dzieciom krótkiego filmu o Joannie Kulmowej:

 

27pt

Międzynarodowy Dzień Teatru

Ponieważ nie możemy zabrać dzieci do teatru,  zaprośmy je do zwiedzenia teatru on line!

Jest to jedyna okazja, by zajrzeć na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny.

Zapraszamy na wirtualne spacery po Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu, podczas których pokazane zostaną miejsca na co dzień niedostępne dla widzów – nawet podczas tradycyjnego zwiedzania! Oprowadza  dyrektor ds. artystycznych teatru –  Paweł Paszta.

Zwiedzania będą pojawiać się w formie filmików w każdy poniedziałek o godz. 18.00. na fanpage’u Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Warto też przygotować z dziećmi własną inscenizację, wykorzystując gotowe teksty, np. Jana Brzechwy Kopciuszek, Jaś i Małgosia, czy Joanny Awgulowej z tomu Dziecko widzem i aktorem. Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka.

Poszukajmy też  przedstawień dla dzieci w Internecie, zajrzyjmy np. do sekcji „Kultura”na Onet.pl – może wybierzemy coś do wspólnego oglądania!