Kwiecień 2020

1śr

Prima aprilis

W dniu żartów i figli poczytajmy wspólnie w domu i w szkole sprawdzone książki, nieodmiennie budzące wesołość i wprawiające w dobry nastrój.

Mogą to być Dzieci z Bullerbyn czy Emil ze Smalandii Astrid Lindgren, przygody wielodzietnej norweskiej rodziny z cyklu 8 + 2 i …  Anne-Cath. Vestly albo seria o Mikołajku Sempé i Gościnnego.

 

1śr

Ostatni miesiąc kampanii 1%!

Prosimy naszych Liderów i Koordynatorów, a także Sympatyków Fundacji, o wsparcie odpisem 1% podatku kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i fundacyjnych programów na rzecz mądrego wychowania. Efekty edukacji czytelniczej, emocjonalnej i moralnej nie są widoczne od razu, ale wychowanie dzieci na osoby wykształcone, wrażliwe, mądre i prawe jest w dobie tandetnej popkultury i lansujących przemoc mediów najważniejszą inwestycją w dobrą przyszłość dzieci i kraju

KRS Fundacji: 00000 97051

 

2czw

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875). Zorganizujmy tego dnia on line niezwykłe spotkanie czytelnicze – „Noc z Andersenem”. Poczytajmy jego baśnie swoim uczniom. Własnym dzieciom – na żywo!

 

4so

Rocznica urodzin Václava Čtvrtka

Václav Čtvrtek (1911-1976) – pisarz czeski, twórca dobranocek i książek dla dzieci, autor wielu zabawnych i ciepłych opowieści: o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Poczytajmy je dzieciom, książki Čtvrtka skrzą się wspaniałym, czeskim humorem.

 

7wt

Światowy Dzień Zdrowia

Fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie będzie znakomitym  przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera: Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym.

Porozmawiajmy z dziećmi o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu, koniecznym umiarze w korzystaniu z mediów elektronicznych. Zapytajmy je, czy w literaturze dla najmłodszych nie za często lansowane są słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania? Porozmawiajmy też o zdrowiu emocjonalnym, o radzeniu sobie ze stresem, trudnymi uczuciami, o objawach depresji, o tym, do kogo się  zwrócić, gdy czują się bezradne, samotne, nie widzą nadziei na rozwiązanie swoich problemów.

W czasie izolacji i kwarantanny rozmawiajmy o bezpieczeństwie, o konieczności przestrzegania zaleceń służby zdrowia, uczmy dzieci prawidłowego mycia rąk, kasłania i kichania w zgięcie łokcia, nie w dłoń!

Starajmy się uspokajać dzieci, nie eskalować strachu przez złe wiadomości.  Pamiętajmy o koniecznym rytmie dnia: wstawania o określonej porze, gimnastyce – choćby przy otwartym oknie, jedzeniu zdrowych posiłków. Zadbajmy o dobrostan emocjonalny dzieci – czytajmy im, bawmy się z nimi, wspólnie gotujmy. Mądrze korzystajmy z Internetu – oglądajmy spektakle, zwiedzajmy muzea, słuchajmy muzyki.  Na stronie Fundacji znajdziemy podpowiedzi, jak mądrze spędzać czas z dziećmi w domu.

 

12nd

Dzień czekolady

„Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla, Wojna czekoladowa Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie dwa „fundacyjne” tomy opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.

Życzymy smakowitej lektury!

 

14wt

Rocznica urodzin Danuty Wawiłow

Danuta Wawiłow (1942-1999) poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13 i inne. 15 wierszy Danuty Wawiłow znajdziecie też w jubileuszowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.

 

22śr

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej, znakomitą lekturą dla najmłodszych czytelników będzie np. Drzewo Elizy Piotrowskiej. Nieco starszym dzieciom proponujemy Nagle w głębi lasu Amosa Oza. Nastolatkom na pewno spodoba się książka Życie pszczół Mai Lunde, a także dwie zaskakująco ciekawe książki Sekretne życie drzew oraz Duchowe życie zwierząt, napisane przez niemieckiego leśnika, Petera Wohllebena.

 

23czw

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Omówmy on line temat: „Jak powstaje książka?” Nauczmy je też, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie (np.: kopiować bez zezwolenia autora teksty z Internetu, oglądać filmy z nielegalnych źródeł).

Podpowiedź dla rodziców: nowe media pozwalają nam na kontakt, który możemy znakomicie wykorzystać na czytanie. Organizujmy się w grupy i czytajmy dzieciom przez Skype’a. Codziennie inny rodzic czyta kilkorgu dzieciom zgromadzonym każde w swoim domu przed komputerem. Pozostali  rodzice mają wtedy przynajmniej pół godziny na odpoczynek. Niech to będzie codzienny rytuał, zawsze o tej samej porze. Możemy poprosić dzieci, by w dniu czytania np. o królewnach przygotowały korony, a w dniu czytania o dinozaurach – dinozaury z papieru, książeczki o dinozaurach czy dinozaury zabawki itp.

 

23czw

Rocznica urodzin Evy Janikovszky

Eva Janikovszky (1926-2003) – pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. Przezabawna książka Gdybym był dorosły została wpisana na fundacyjną Złotą Listę.

 

30czw

Urodziny Svena Nordqvista

Sven Nordqvist (ur. 1946) − szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus o zażyłości starszego pana i jego kota, która znajduje się na naszej Złotej Liście.