Listopad 2019

1pt

Dzień Zmarłych

Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci i radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Jako lekturę dla dzieci, które zetknęły się z takim bolesnym doświadczeniem, polecamy Małą książkę o śmierci Pernilli Stalfelt, Czy tata płacze? Hilge Ringen Kommedal, Żegnaj, panie Muffinie Ulfa Nilssona i Any-Clary Tidholm, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti, Ebsen i duch dziadka Kim Fupz Aakeson oraz Świat do góry nogami Beaty Ostrowickiej – dla nastolatków.

5wt

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – data została wybrana na cześć urodzin Walta Disneya, jednego z najpopularniejszych autorów bajek animowanych dla dzieci. Proponujemy wspólne przebieranie się za postaci ze znanych bajek oraz konkursy i zabawy wokół postaci bajkowych. Pamiętajmy o Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w naszym rodzimym Pacanowie!

8pt

Rocznica urodzin Margaret Mitchell

Margaret Mitchell (1900-1949) – pisarki amerykańskiej, autorki słynnej powieści Przeminęło z wiatrem.

10nd

Dzień Młodzieży

Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, a starszym – opowiadania z tomu Gorzka czekolada, tom II nt. mechanizmów psychologicznych. Ciekawą lekturą dla starszej młodzieży będzie też książka Gemmy Malley – Deklaracja (i pozostałe tomy serii) – na temat świata, w którym osiągnięto nieśmiertelność (ale za jaką cenę!). Ważne dla młodych ludzi – choć momentami drastyczne – są powieści Johna Greena Szukając Alaski oraz Gwiazd naszych wina. Dobrą propozycją dla nastolatek, które coraz częściej zmagają się z problemami z odżywianiem, będzie książka Joanny Jagiełło Tiramisu z truskawkami. Porozmawiajmy z młodzieżą o tym, jak widzi swoje życie, co jest dla niej najtrudniejsze, jaką rolę w ich życiu odgrywają: rodzice, przyjaciele, media i kultura masowa, co młodzi ludzie chcieliby zmienić, i co zmienią, gdy dorosną. Z przykrością można skonstatować, że świat dzisiejszych dzieci i nastolatków jest dla nich trudny, nieprzyjazny i często niebezpieczny. Pytanie – czy przygotowywać je do złego świata – czy zmieniać siebie i świat? Jesteśmy za zmianą, czemu służy wprowadzanie wartości oraz krytyczne, nastawione na przyszłość i proekologiczne myślenie inspirowane m.in. mądrymi książkami.

11pon

Święto Niepodległości

To okazja do wspólnego pośpiewania z dziećmi pieśni patriotycznych i legionowych. Zaprośmy do gawędy starszą osobę, która pasjonuje się historią lub sama jest żywą historią.

11pon

Rocznica urodzin Tadeusza Nowaka

Tadeusz Nowak (1930-1991) – poeta, prozaik. Poczytajmy wiersze: A jak królem, a jak katem będziesz; Psalmy; Pacierze i paciorki; Za snem, za jawą, za pacierzem. Do jego wierszy komponowali muzykę i wykonywali utwory na scenie: Marek Grechuta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau. Warto posłuchać wspólnie tych piosenek.

13śr

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Warto przeczytać dzieciom książką Olgi Masiuk pt. Tydzień Konstancji o przeżyciach niewidomej dziewczynki. Prawdziwą ucztą wizualną będzie nagrodzona ilustratorskim Oscarem książka Oczy autorstwa Iwony Chmielewskiej – wzruszająca opowieść o darze widzenia i sile zmysłów. Bardzo pouczające będzie zapoznanie dzieci z biografią Louisa Braille’a – może posłużyć jako przykład niezwykłej samodyscypliny, wartości omówionej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

13śr

Rocznica urodzin Roberta Louisa Stevensona

Robert Louis Stevenson (1850-1894) – pisarza angielskiego, autora Wyspy skarbów, Porwanego za młodu i Doktora Jakylla i pana Hyde’a. Warto przywrócić do czytelniczej świadomości młodzieży te znakomite i niesłusznie zapomniane książki.

14czw

Rocznica urodzin Leopolda Staffa

Leopold Staff (1878-1957) – poeta, dramatopisarz i tłumacz, autor tomów: Sny o potędze, Gałąź kwitnąca, Uśmiechy godzin, Martwa pogoda, Wiklina, Ostatni z mego pokolenia…, Kochać i tracić. Przygotujmy Dzień Poezji Leopolda Staffa.

14czw

Rocznica urodzin Astrid Lindgren

Astrid Lindgren (1907-2002) – ikona szwedzkiego pisarstwa dla dzieci. Poczytajmy tego dnia jej książki i zapoznajmy dzieci z życiem pisarki. Warto wspomnieć, że Fundacja organizuje co trzy lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży – można sięgnąć przy okazji do książek nagrodzonych w dotychczasowych czterech edycjach Konkursu.

15pt

Rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego

Antoni Słonimski (1895-1976) – poeta, satyryk, publicysta. Warto zachęcić młodzież, by sięgnęła po jego piękne wiersze. Przeczytajmy im kilka na zachętę.

17nd

Rocznica urodzin Adama Ważyka

Adam Ważyk (1905-1982) – wybitny poeta, prozaik, eseista i tłumacz.

20śr

Międzynarodowy Dzień PRAW DZIECKA

Dzień obchodzony w rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. Przeczytajmy z młodszymi dziećmi wiersz Marcina Brykczyńskiego O prawach dziecka, nauczmy się śpiewać piosenkę o prawach dziecka, sięgnijmy po 12 ważnych praw autorstwa znakomitych polskich pisarzy, takich jak: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Renata Piątkowska, Marcin Pałasz, którzy napisali niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ich prawach.

20śr

Rocznica urodzin Selmy Lagerlöf

Szwedzka pisarka Selma Lagerlöf (1858-1940) – pierwsza kobieta-laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przeczytajmy dzieciom choćby fragmenty jej Cudownej podróży.

21czw

Światowy Dzień Życzliwości

Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzać innych. Wybierzmy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty życzliwości. Polecamy opowiadanie Pawła Beręsewicza System z I tomu Gorzkiej czekolady. Pomyślmy także, jak dowody życzliwości możemy okazać naszym bliskim, sąsiadom, osobom potrzebującym. Dzieci/uczniowie mogą wspólnie przygotować jakiś projekt, który przyniesie pomoc i radość osobie lub grupie osób – np. choremu dziecku, seniorom. Dobrze jest pomyśleć o projekcie, który trwa dłużej lub przynosi trwałe efekty. Zainteresowane starsze klasy szkół podstawowych zapraszamy do udziału w programie Mądrzy Cyfrowi, który daje ramy i narzędzia do realizacji wartościowych projektów społecznych.

24nd

Rocznica urodzin Carlo Collodiego

Carlo Collodi (1826-1890) – włoski prozaik, publicysta, autor powieści o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia, który stał się symbolem kłamczuchów.

24nd

Rocznica urodzin Frances Hodgson Burnett

Frances Hodgson Burnett (1849-1924) – autorka wielu znanych powieści, m.in. Małej księżniczki, Małego lorda, Małych wędrowców, Tajemniczego ogrodu, Krainy Błękitnych kwiatów.

28czw

Rocznica urodzin Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler (1894–1985) – pisarz i podróżnik, autor książek przygodowych i podróżniczych dla dzieci i młodzieży, m.in. Przez wiry i pohory Dniestru, Kanada pachnąca żywicą, Ryby śpiewają w Ukajali, Jutro na Madagaskar, Dywizjon 303, Orinoko. Sylwetkę pisarza znakomicie przybliża jego autobiografia Mój ojciec i dęby.

30so

Rocznica urodzin Marka Twaina

Mark Twain (1835-1910) – prozaik amerykański, autora słynnego Tomka Sawyera oraz wielu innych opowieści dla dzieci i młodzieży. Podyskutujmy z uczniami na temat znaczenia sentencji Twaina – Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu – przy okazji omawiania wartości jaką jest odwaga (więcej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej).

30so

Rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery (1874-1942) – kanadyjska pisarka, autorka uwielbianego przez kolejne pokolenia, należącego dziś do klasyki literatury dziecięcej cyklu powieściowego o Ani z Zielonego Wzgórza.