Styczeń 2020

1śr

Światowy Dzień Pokoju

Święto ustanowione przez papieża Pawła VI listem z 8 grudnia 1967 r. Wybierzmy do czytania jedną z książek na temat wojny i jej tragicznych skutków. Mogą to być książki dotyczące współczesnych wojen i wywołanych nimi wielkich migracji, np. Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej czy Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka. Omówmy rozdział Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości, przeczytajmy z młodszymi nastolatkami opowiadanie Nędzny tchórz Pawła Beręsewicza ze zbioru Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.

 

3pt

Urodziny Joanny Papuzińskiej

Świętujemy razem urodziny Joanny Papuzińskiejprofesor literatury, Przewodniczącej Jury Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, autorki wielu znakomitych książek i wierszy dla dzieci, m.in. Rokisia, Naszej mamy czarodziejki, Czarnej Jamy, Asiuni, Mojego taty szczęściarza, Darowanych kresek.

Fundacja składa Pani Profesor najserdeczniejsze życzenia zdrowia i dalszej weny twórczej! Proponujemy – np. w ramach nauki pisania listów w szkołach – przygotować i wysłać list do Jubilatki.

 

3pt

Rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena

J.R.R. Tolkien (1892-1973)pisarz angielski, językoznawca, pedagog, autor kultowych powieści Hobbit, czyli Tam i z powrotem oraz trylogii Władca Pierścieni.

 

4so

Rocznica urodzin Louisa Braille’a

Louis Braille (1809-1852) – francuski wynalazca alfabetu dla niewidomych, nauczyciel w paryskim zakładzie dla ociemniałych. Pokażmy dzieciom alfabet punktowy, zachęćmy do przeczytania poszczególnych wyrazów z zamkniętymi oczami – doświadczą, jak trudno jest czytać osobom niewidomym. Zaprośmy osobę niewidomą z Polskiego Związku Niewidomych i poprośmy o przeczytanie fragmentu książki lub innego tekstu.

 

8śr

Rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego

Kornel Makuszyński (1884-1953) prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, autor znakomitych książek dla dzieci. Przypomnijmy jego Awantury i  wybryki małej małpki Fiki-Miki, Koziołka Matołka, Pannę z mokrą głową, Awanturę o Basię czy Szatana z siódmej klasy.

 

9czw

Urodziny Małgorzaty Musierowicz

Złóżmy życzenia urodzinowe Małgorzacie Musierowiczpisarce i ilustratorce, twórczyni cyklu powieściowego dla młodzieży Jeżycjada, na którym wychowały się co najmniej dwa pokolenia wiernych i oddanych czytelników!

 

12nd

Rocznica urodzin Jacka Londona

Jack London (1876–1916) – pisarz amerykański, autor takich utworów jak: Zew krwi, Biały kieł, Martin Eden, Wilk morski.

Warto zapoznać nastolatków ze znakomitymi powieściami Londona, łączącymi wielkie emocje i przygodę z wiedzą na temat życia zwierząt oraz postaw ludzi w skrajnie trudnych warunkach egzystencji.

 

14wt

Rocznica urodzin Hugh Jonesa Loftinga

Hugh Jones Lofting (1886-1947) – pisarz amerykański, autor serii książek dla dzieci o doktorze Dolittle. Sięgnijmy po te sympatyczne książeczki.

 

18so

Rocznica urodzin Alana Aleksandra Milne

Alan Aleksander Milne (1882-1956) – pisarz, poeta i dramaturg angielski, autor Kubusia Puchatka, Chatki Puchatka, Wierszy dla Krzysia.

Poczytajmy je dzieciom i powiedzmy im, że zostały napisane dla synka autora, Krzysia. Przy okazji zwróćmy uwagę na znakomite tłumaczenia tych książeczek przez Irenę Tuwim, opowiedzmy na czym polega praca tłumacza i jakiego talentu językowego, dowcipu i wyczucia wymaga od niego oddanie nie tylko treści książki, ale i jej ducha. Na lekcjach języka angielskiego spróbujmy przetłumaczyć ze słownikiem kilka zdań z Kubusia, a potem przeczytajmy przekład Ireny Tuwim i porównajmy oba teksty. Będzie to dla dzieci świetna zabawa!

 

21wt

Dzień Babci

Zaprośmy Babcie i Dziadków do przedszkola, szkoły, biblioteki, poprośmy o poczytanie fragmentów ulubionych książek z dzieciństwa, przygotujmy występy dzieci i drobne upominki dla seniorów. Przeczytajmy dzieciom pogodne książki, w których występują babcie i dziadkowie: Jasne dni, ciemne dni Katarzyny Ryrych, Noskawerego Pawła Beręsewicza, Babcię na jabłoni Miry Lobbe, Wypożyczalnię babć Marii Czernik, Naszą babcię Ilse Kleberger, Dziadka na huśtawce Renaty Piątkowskiej.

 

22śr

Dzień Dziadka

Zaprośmy Babcie i Dziadków do przedszkola, szkoły, biblioteki, poprośmy o poczytanie fragmentów ulubionych książek z dzieciństwa, przygotujmy występy dzieci i drobne upominki dla seniorów. Przeczytajmy dzieciom pogodne książki, w których występują babcie i dziadkowie: Jasne dni, ciemne dni Katarzyny Ryrych, Noskawerego Pawła Beręsewicza, Babcię na jabłoni Miry Lobbe, Wypożyczalnię babć Marii Czernik, Naszą babcię Ilse Kleberger, Dziadka na huśtawce Renaty Piątkowskiej.

 

22śr

Rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) – poeta, prozaik, żołnierz batalionu „Zośka” i „Parasol”, autor wybitnych wierszy, m.in. Elegii o …[chłopcu polskim] czy Pokolenia. Warto przypominać wiersze poety nie tylko z okazji rocznicy jego urodzin, ale także w rocznice wybuchu wojny, powstania, przy okazji lekcji na temat pokoju na świecie.

 

22śr

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Przypomnijmy książki opowiadające o losach Żydów w czasie II wojny światowej: Pamiętnik Anny Frank, Bezsenność Jutki Doroty Combrzyńskiej-Nogali, Rutkę Joanny Fabickiej, Arkę czasu Marcina Szczygielskiego (I nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację), Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku Beaty Ostrowickiej, Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej, czy też Szlemiela Ryszarda Marka Grońskiego.

 

25so

Rocznica urodzin George`a Orwella

George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX w. Wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych książek dla nastolatków: Folwarku zwierzęcego oraz Roku 1984, których przesłanie zyskuje niestety na aktualności w dzisiejszym świecie.