Maj 2020

5wt

Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

Książki mistrza stylu i pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury wcale się nie zestarzały, warto do nich wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków!

 

8pt

Inauguracja Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)

Z uwagi na obowiązujące ograniczenia tegoroczna siedemnasta edycja Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiego programu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – odbędzie się online. Nie oznacza to jednak, że zabraknie ciekawych spotkań autorskich, zabaw z książką, konkursów i wirtualnych spacerów po bibliotekach!

Wręcz przeciwnie, organizacja bibliotecznego święta w sferze wirtualnej ma swoje plusy − możemy uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w całym kraju!

Warto sprawdzić, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu w lokalnej bibliotece, oraz sprawdzać programy wydarzeń nadsyłane przez placówki biblioteczne z całej Polski i publikowane na stronie: http://tydzienbibliotek.sbp.pl.

 

15pt

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Święto ustanowione w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath. Vestly, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.

Możemy też omówić sprawy trudnych rodzin czytając książki nagrodzone w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren organizowanym przez naszą Fundację: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Tam, gdzie zawracają bociany Joanny Jagiełło.

 

18pon

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Święto ogłoszone w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wiele muzeów udostępniło swoje zbiory online, organizowane są liczne warsztaty rodzinne, odbywają się wirtualne spacery po wystawach. Warto sprawdzić, jaką ofertę przygotowały na swoje święto nasze ulubione placówki muzealne!

 

26wt

Dzień Matki

To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do przedszkola, szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy dzieci i otrzymają od własnego dziecka laurkę z najpiękniejszymi życzeniami samych radości.

 

27śr

Rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Ferdynand Antoni Ossendowski (1878-1945) – pisarz, publicysta i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy starszym dzieciom jego Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w Indiach, została wznowiona po latach w ramach 23-tomowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Więcej informacji o książce oraz fragment czytany przez Krzysztofa Stelmaszyka można znaleźć tutaj.

 

30so

Inauguracja XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom – Dzień z doktorem Dolittle

Hasło tegorocznego OTCD to „Cała Polska czyta o zwierzętach”! Wybierzmy książki ze Złotej Listy, które mówią o zwierzętach, a przede wszystkim prezentują świat ich oczami.

Przedstawiamy program premierowych nagrań na Dzień psa prezentowanych na fundacyjnej stronie fanowskiej na Facebooku:

12.00 – Irena Koźmińska i Dorota Koman inaugurują XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

15.00 – Edyta Jungowska opowiada o swojej fascynacji Doktorem Dolittle i czyta fragmenty książki pt. „Dr Dolittle i jego zwierzęta”, którą niedawno nagrała w formie audiobooka

18.00 – o najbardziej znanym lekarzu zwierząt doktorze Dolittle opowiada Dorota Koman, znawczyni i miłośniczka literatury dla dzieci i młodzieży

Nagrania systematycznie udostępniane są również na stronie internetowej XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania.

 

31nd

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Dzień psa

Hasło tegorocznego OTCD to „Cała Polska czyta o zwierzętach”! Wybierzmy książki ze Złotej Listy, które mówią o zwierzętach, a przede wszystkim prezentują świat ich oczami.

Przedstawiamy program premierowych nagrań na Dzień psa prezentowanych na fundacyjnej stronie fanowskiej na Facebooku:

12.00 – FB – Dorota Koman przedstawia swoje ulubione książki o psach

15.00 – FB – Dorota Sumińska opowiada o swojej książce „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł?”

18.00 – FB – Przemysław Dąbrowski czyta fragment książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, której jest współautorem

Nagrania systematycznie udostępniane są również na stronie internetowej XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania.