Październik 2021

1pt

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Zapraszajmy je do czytania w przedszkolach i szkołach, nawiążmy kontakty z Klubami Seniorów i Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Kontakt międzypokoleniowy będzie znakomitą nauką i atrakcją dla obu pokoleń. Polecamy do czytania książki Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej, Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinovej, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti, oraz Esben i duch dziadka Kim Fupz Aakeson (uwaga: dwie ostatnie dotyczą śmierci).

 

1pt

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Posłuchajmy z dziećmi fragmentów muzyki znanych kompozytorów. Zapoznajmy je z biografią i twórczością któregoś z nich, np. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego czy Henryka Góreckiego. Polecamy do czytania książki: Mały Chopin Michała Rusinka, W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim Anny Czerwińskiej – Rydel, Operowe stra…aaa…achy Izabelli Klebańskiej.

Warto też wybrać się z dziećmi na koncert lub posłuchać razem dobrej muzyki w domu – zachęcamy do zajrzenia  do naszego działu „Mądrze razem w domu”, gdzie znajdą Państwo przygotowane we współpracy z fundacją „Muzyka jest dla wszystkich” podpowiedzi, jak rozwijać muzyczne zainteresowania, talenty i kompetencje dzieci.

Wprowadzenie dzieci w świat muzyki i zachęcenie ich do nauki gry na wybranym instrumencie to także znakomity trening dla ich umysłu i charakteru – rozwija słuch, poczucie rytmu, koordynację, pamięć muzyczną, potrzebę obcowania ze sztuką, buduje w mózgu połączenia neuronalne obsługujące wieloaspektowe czynności umysłowe i fizyczne (np. gra na fortepianie wymagająca koordynacji obu rąk, oczu, a nawet nogi, świetnie przygotowuje do abstrakcyjnego, matematycznego myślenia!). Granie na instrumencie uczy też dyscypliny i odpowiedzialności, rozwija pracowitość, wyczucie piękna, wrażliwość, a nawet umiejętność współpracy, gdy dziecko śpiewa w chórze lub gra w zespole/orkiestrze, a w przyszłości pozwoli w sposób akceptowalny społecznie wyrażać nawet najbardziej burzliwe emocje.

 

1pt

Światowy Dzień Ptaków

Proponujemy nagrać z tej okazji z dziećmi audycję radiową na podstawie wiersza Ptasie radio Juliana Tuwima. Można wspólnie posłuchać nagranego śpiewu ptaków i nauczyć się rozpoznawać ich głosy. Można przeprowadzić konkurs – kto zna najwięcej baśni, legend, opowiadań, powieści, wierszy, w których występują ptaki. W ramach edukacji ekologicznej porozmawiajmy o potrzebach i zwyczajach ptaków, a także o tym, jak wiele ptaków ginie przez działania ludzi i dlaczego.

 

1pt

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Porozmawiajmy z dziećmi o tej idei. Dlaczego warto zrezygnować z jedzenia mięsa? Dlaczego zyska na tym nasze zdrowie, dlaczego poprawi się jakość życia na Ziemi, zmniejszy się widmo głodu ludzkości. Podzielmy się wegetariańskimi przepisami, poczytajmy je, zastanówmy się jaka jest wartość odżywcza produktów do nich użytych. Poczytajmy wspólnie „Jadłonomię. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan” Marty Dymek. Może uda się podjąć zobowiązanie, że przez jeden, dwa lub trzy dni w tygodniu rezygnujemy z jedzenia mięsa?

 

2so

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Warto sięgnąć do rozdziału Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Porozmawiajmy o wszelkich przejawach przemocy w szkołach: emocjonalnej, słownej, fizycznej, cyberprzemocy, a także instytucjonalnej. Nauczmy dzieci porozumiewać się w sytuacjach rozbieżnych poglądów czy interesów bez użycia siły czy innej formy przemocy (krzyku, obraźliwych słów), wykorzystując metodę Marshalla Rosenberga, opisaną w podręczniku Porozumienie bez przemocy.

Proponujemy lekturę książki Szary Moniki Błądek nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Ważnymi głosami przeciwko przemocy będą też: Która to Malala? Renaty Piątkowskiej, Iqbal Francesca d’Adamo, a dla starszych uczniów – Siedem dni Eve Ainsworth, Chłopiec z latawcem – Khaleda Hosseiniego.

 

2so

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

Porozmawiajmy o losie i cierpieniach zwierząt hodowanych na mięso lub dla pięknego futerka. Jak hodowla zwierząt wpływa na naszą planetę, na ocieplenie klimatu i jakie to ma skutki? Zaprośmy na spotkanie on-line przedstawicieli Stowarzyszenia Otwarte Klatki i porozmawiajmy o tym problemie.

 

4pon

Światowy Dzień Zwierząt

Jako lekturę wybierzmy tego dnia – i przy wielu kolejnych okazjach – wiersze i książki o zwierzętach.

Szczególnej uwadze polecamy Opowiadania o zwierzętach polskich autorów, wydane przez Wydawnictwo Literatura. Miłą lekturą będzie też Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a dla młodszych dzieci Alfabet wśród zwierząt Katarzyny Marciniak oraz Mały atlas zwierzaków (a także: …ptaków, …motyli) Ewy i Pawła Pawlaków. Dobrym wyborem będą również książki Adama Wajraka Lolek czy Wilki – na pewno wciągną młodych słuchaczy w poruszające historie opisanych zwierząt.

Warto też poczytać uczniom znakomite książki nieco zapomnianych autorów, zamieszczone w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”: Słoń Birara podróżnika Ferdynanda Ossendowskiego, o wielkiej przyjaźni chłopca i słonia, a także zabawne opowiadania wyjaśniające pochodzenie charakterystycznych cech afrykańskiej fauny Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego nadwornego doradcy lwa Samby Mocnego pióra Kamila Giżyckiego.

Znakomitymi książkami o tej tematyce, choć przewrotnie ujętej, są też: Pajęczyna Charlotty E.B. White oraz Minu Anne M. Schmidt – obie z drugiej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Zachęcamy do obejrzenia bogatych materiałów wideo na temat zwierząt, dostępnych na naszej stronie internetowej w zakładce XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Posłuchacie takich pisarzy, znawców zwierząt oraz popularyzatorów książek jak: dr Tomasz Samojlik, Łukasz Wierzbicki, Adam Wajrak, Dorota Sumińska, Małgorzata Kur, Pan Poeta, Marcin Kozioł, Urszula Kowalczuk, Dorota Koman.

 

6śr

Rocznica urodzin Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska (1889-1965) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka i tłumaczka, autorka tetralogii powieściowej Noce i dnie. Przypomnijmy młodzieży jej utwory.

 

8pt

Rocznica urodzin Jeana de la Fontaine

Jean de la Fontaine (1621-1695) – poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur zarówno dorosłych, jak i dzieci.

 

9so

NOC BIBLIOTEK 2021

„Czytanie wzmacnia!” Pod takim hasłem będzie obchodzone tegoroczne – już siódme! – ogólnopolskie święto bibliotek.  Głównym organizatorem Nocy jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, nasza Fundacja od początku współpracuje przy organizacji wydarzenia w zakresie programu dla dzieci i młodzieży.

 

 

Zapraszamy na transmisję z Inauguracji tegorocznej Nocy Bibliotek: https://www.facebook.com/events/288406056445323

Więcej informacji dotyczących akcji: nocbibliotek.ceo.org.pl.

 

9so

Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka (1936-1997) – poetka, autorka tekstów niezliczonych piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów adresowanych do dzieci, m.in. Dzień dobry, Eugeniuszu, Zaszumiało jesienią, Kolęda myszki, Wzór na diabelski ogon.

 

14czw

Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej

Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Jednocześnie polecamy znakomitą książkę dr Marzeny Żylińskiej, pedagoga, Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie przyjazne mózgowi. „To książka, w której zostały zebrane wnioski płynące z neuronauk. Dzięki postępowi tych nauk możemy dziś zweryfikować stosowane w domach, w przedszkolach i szkołach metody nauczania. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. To my, tworząc określone środowisko, decydujemy o tym, czym będą zajmować się dzieci. Ich aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że rzeźbi ich mózgi. Dlatego z wnioskami płynącymi z neuronauk powinni zapoznać się zarówno rodzice, nauczyciele, jak i studenci kierunków pedagogicznych, a także wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak lepiej wykorzystać potencjał dzieci. Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się”.

Dr Marzena Żylińska jest też autorką interaktywnych książek dla dzieci: Dzieciństwo to nie wyścigi oraz Między kijem a marchewką.

 

14czw

Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Tradycyjnie zachęcamy naszych Liderów do uroczystych obchodów Urodzin Misia w szpitalach dziecięcych oraz we wszystkich placówkach wychowawczo-edukacyjnych – z tortem na miodzie, „mruczankami”, konkursami, nauką urodzinowych manier, w tym składania życzeń, zabawami dla dzieci, a także do organizowania lokalnych konkursów na „Najładniejszy lub najciekawszy prezent dla Misia”.

Czytamy książki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera. Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek oraz nieco już zapomniane dzieło Bronisławy Ostrowskiej Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie, dla dzieci od lat 10 do 100.

 

16so

Światowy Dzień Żywności

Dzień ten może być okazją do przeprowadzenia lekcji lub cyklu zajęć na tematy: prawidłowego odżywiania, niemarnowania żywności, dokonywania racjonalnych zakupów, wykorzystywania resztek żywności, dzielenia się żywnością.

Zainicjujmy w naszych miejscowościach powstawania Jadłodzielni, gdzie można podzielić się żywnością z osobami potrzebującymi. W czasie pandemii obowiązywać będą na pewno zaostrzone przepisy dotyczące Jadłodzielni, należy się z nimi zapoznać i ich przestrzegać.

Warto także porozmawiać o produkcji żywności – niehumanitarnej i zgubnej dla planety hodowli zwierząt, uprawie roślin przy pomocy chemicznych środków, konserwowaniu żywności.

 

19wt

Rocznica urodzin Philipa Pullmana

Philip Pullmann (ur. 1946) – pisarz brytyjski, autor powieści fantastycznych dla młodzieży, m.in. Byłem szczurkiem!… albo purpurowe pantofelki, Jacek na sprężynach, Zegar, czyli nakręcona opowieść, Przerwany most, Tatuaż z motylem oraz trylogii Mroczne materie.

 

21czw

Rocznica urodzin Edmunda de Amicisa

Edmund de Amicis (1846-1908) – pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce. Polecamy ją w uwspółcześnionej wersji językowej wydanej przez tygodnik „Polityka” w pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

24nd

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Wszystkim Paniom Bibliotekarkom i Panom Bibliotekarzom dziękujemy za ich wielką pracę na rzecz popularyzacji czytelnictwa!

Organizujemy Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych przy bibliotekach publicznych, a także w bibliotekach szkolnych oraz w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy stają się posiadaczami legitymacji Członka Klubu Motyli Książkowych.

 

24nd

Międzynarodowe Święto Roweru

To znowu okazja do rozmów na temat ekologii i prozdrowotnych zalet jeżdżenia na rowerze, ale też zasad bezpieczeństwa na drodze!

 

25pon

Dzień Kundelka / Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

Porozmawiajmy o schroniskach dla zwierząt, zainicjujmy zbiórkę karmy, koców, itp. dla schronisk, zachęćmy starszych uczniów do wolontariatu w schroniskach.

 

26wt

Rocznica urodzin Wandy Chotomskiej

Wanda Chotomska (1929-2017) – autorka ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Przeczytajmy dzieciom wybrane utwory poetki. Warto zapoznać się z jej biografią autorstwa Barbary Gawryluk pt. Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia. Sięgnijmy po jej wiersze oraz uroczą powieść Pięciopsiaczki.

 

27śr

Rocznica urodzin Kornela Filipowicza

Kornel Filipowicz (1913-1990) – mistrz krótkiej formy literackiej. Starszym uczniom warto przeczytać kilka opowiadań tego pisarza (np. z tomu Cienie), a także fragmenty listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza pt. Najlepiej w życiu ma Twój kot.

 

29pt

Rocznica urodzin Mieczysława Jastruna

Mieczysław Jastrun (1903-1983) – poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Wybierzmy do czytania wiersze z któregoś z tomów: Spotkanie w czasie; Dzieje nieostygłe; Strumień i milczenie; Rzecz ludzka; Sezon w Alpach i inne wiersze; Poemat o mowie polskiej; Poezja i prawda; Punkty świecące; Wiersze z jednego roku; Fuga temporum.

 

29pt

Rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta, dramatopisarz, eseista. Przeczytajmy starszym uczniom kilka wierszy i esejów tego autora i podyskutujmy nad ich przesłaniem. Warto sięgnąć po tomy wierszy: Struna światła, Hermes, pies i gwiazda, Studium przedmiotu, Pan Cogito, Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, Elegia na odejście, Rovigo, Epilog burzy oraz esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem (tytuły podlinkowane znajdują się na Złotej Liście naszej Fundacji).

 

31nd

Dzień Rozrzutności

Kolejna okazja do rozmów o ekologicznym trybie życia, o umiarze, wartości ograniczenia konsumpcji, o recyklingu, oszczędności. Działajmy wspólnie na rzecz oszczędności, np. realizując PROJEKT: OSZCZĘDNOŚĆ. Oszczędzajmy wodę, prąd, nie kupujmy zbędnych ubrań, zorganizujmy np. wymianę ubrań w szkole (oczywiście za zgodą rodziców) itp. Ale skoro rozrzutność – generalnie cecha niezbyt chwalebna – doczekała się swojego dnia w kalendarzu, zastanówmy się, czy można być pozytywnie rozrzutnym, np. hojnie rozdzielając uśmiechy, pochwały, słowa wsparcia i dobre uczucia.